Dogodilo se na današnji dan – 29. 4.

Danas je subota, 29. april/travanj, 119. dan 2017. godine.

DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN

1429. – U Stogodišnjem ratu Jeannea d’Arc, zajedno sa Étienneom de Vignollesom i nekoliko drugih muškaraca, probija englesku odbranu od grada Orleansa i oslobađa grad od Engleza.

1628. – Švedska i Danska su u Straslundu sklopile savez protiv češkog generala u službi Habzburgovaca, grofa Albrechta Wenzela von Wallensteina, koji je u Tridesetogodišnjem ratu predvodio rimokatoličku vojsku protiv protestantskih snaga, čime je i Švedska ušla u taj vjerski rat.

1661. – Kineska dinastija Ming okupirala Tajvan.

1837. – Rođen je francuski general Georges Ernest Boulanger, ministar vojske od 1886. do 1887, vođa uticajnog političkog pokreta koji umalo nije srušio Treću Republiku. Stvorio je reakcionarni i antiparlamentarni pokret bulanžista, okupivši sve neprijatelje Republike, koju je težio da uništi i da obnovi monarhiju u Francuskoj. Kad su ga republikanci optužili za pokušaj prevrata, pobjegao je u Belgiju, gdje je 1891. izvršio samoubistvo.

1861. – Biskup Josip Juraj Strossmayer službeno je na sjednici Hrvatskoga sabora pokrenuo pitanje osnivanja Akademije.

1862. – Snage Unije pod vodstvom Davida Farraguta osvojile su New Orleans.

1899. – Rođen je američki jazz muzičar Duke Ellington.

1907. – Rođen je američki filmski režiser austrijskog porijekla Fred Zinnemann, autor filmova realističke opservacije i angažovanog tretmana socijalnih problema i unutrašnjih moralnih sukoba. Filmovi: “Oči u noći”, “Sedmi krst”, “Ljudi”, “Tereza”, “Tačno u podne”, “Svat”, “Odavde do vječnosti” , “Oklahoma!”, “Šešir pun kiše”, “Starac i more”, “Priča o kaluđerici”, “Čovjek za sva vremena” , “Operacija `Šakal`”.

1936. – Rođen je Zubin Mehta, indijski dirigent i violinista, jedan od najvećih dirigenata 20. vijeka.

1945. – Američke snage oslobađaju zloglasni koncentracioni logor Dachau, nedaleko od Münchena, u kome je ubijeno oko 70 tisuća ljudi, među kojima i 6 tisuća Jugoslovena.

1945. – Adolf Hitler izdiktirao je posljednju volju i oporuku svojoj tajnici u Führerbunkeru te se zatim oženio Evom Braun u kratkoj ceremoniji.

1945. – Snage nacističke Nemačke u Drugom svjetskom ratu kapitulirale su u sjevernoj Italiji, Austriji, Štajerskoj i Koruškoj.

1946. – U Tokiju podignuta optužnica za ratne zločine protiv 28 bivših japanskih lidera iz Drugog svjetskog rata.

1947. – Premijerno je prikazan igrani film “Slavica”, prvi dugometražni film u FNR Jugoslaviji. Produkcijska kuća bila je Avala film Beograd, režiser Vjekoslav Afrić, a u glavnoj ulozi bila je glumica Irena Kolesar.

1951. – Rođen je austrijski filozof Ludwig Wittgenstein.

1965. – Vlada Australije je odlučila da pošalje trupe u Vijetnam radi pomoći snagama južnovijetnamskog režima i američkoj vojsci u borbi protiv armije Sjevernog Vijetnama i Vijetkonga, oslobodilačkog pokreta Južnog Vijetnama.

1967. – Muhammad odbija poziv za regrutaciju, zbog čega mu je oduzeta šampionska titula u boksu.

1975. – Amerikanci u haosu napustili Sajgon, neslavno okončavši dvije decenije intervencije SAD u Vijetnamu, čime je praktično završen Vijetnamski rat tokom kojeg je poginulo više od 58.000 američkih vojnika.

1980. – U Los Angelesu je umro Alfred Hitchcock (1899.- 1980.) kojeg mnogi smatraju kultnim režiserom, majstorom kriminalističkog žanra. Zanimljivo je da nije dobio nijednog Oscara, iako je više puta bio nominiran. Bio je poznat i po cameo ulogama – kratkom pojavljivanju u svojim filmovima.

1992. – Jedinice Teritorijalne odbrane i policije Bosne i Hercegovine blokirale su kasarne Jugoslovenske narodne armije u Sarajevu.

1994. – Tvrtka Commodore proglasila je bankrot.

2003. – Penzionisani hrvatski general Janko Bobetko, koga je Haški tribunal optužio za ratne zločine nad Srbima u Medačkom džepu 1993. godine, umro u svojoj kući.

2007. – Preminuo bivši hrvatski premijer i dugogodišnji predsjednik Socijaldemokratske partije Ivica Račan.

2008. – Umro je Albert Hofmann, švajcarski hemičar, pronalazač LSD-a.

2009. – Evropska unija je potpisala sa Srbijom Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

2015. – Vojno odjeljenje višeg suda u holandskom Arnheimu odbilo je žalbu na raniju odluku da bivši zapovjednik holandskog bataljona Ujedinjenih naroda (UN) u Srebrenici Thom Karremans i njegovi pomoćnici neće biti procesuirani.

(AbrašMEDIA)