Dom zdravlja Ljubuški prvi u FBiH krenuo s certificiranjem svojih usluga

Dom zdravlja Ljubuški krenuo je s procesom certificiranja svih svojih usluga, čime je postao prva zdravstvena ustanova u Federacije BiH koja je ušla u taj proces, kazao je u razgovoru za Fenu ravnatelj tog doma zdravlja Srećko Matić.

Dodao je kako je riječ o procesu koji će trajati pola godine i u koji će biti uključeni i medicinsko i tehničko osoblje.

Sam ugovor o certificiranju potpisali su krajem prošle godine ravnatelj Doma zdravlja Ljubuški i direktor Agencije za kvalitetu i akreditaciju u FBiH Ahmed Novo.

Matić je objasnio kako to znači da će svaka usluga koja se pruži u Domu zdravlja morati biti, ne samo u skladu sa zakonima, nego sa svim pravilima medicinske struke.

– Onog trenutka kada pacijent uđe na vrata doma zdravlja i dok ne izađe, svaka usluga, radnja, dijagnoza, zahvat koji je na njemu urađen, mora biti dokumentiran – istaknuo je ravnatelj Doma zdravlja Ljubuški.

Ustvrdio je kako se greška u sustavu ne smije dogoditi.

– Ako se i dogodi pogreška, točno će se znati u kojem dijelu lanca je ta pogreška napravljena – kazao je Matić.

Certificiranjem usluga pacijenti će, kako kaže, dobivati kvalitetniju, sigurniju, bržu, efikasniju i medicinski točnu dijagnozu i terapiju.

– Moramo biti svjesni vremena koje dolazi jer ono što smo gledali u američkim filmovima, na televiziji, dolazi i kod nas. Odvjetnici će sjediti i čekati prvu greška. Onomu komu se to dogodi značit će ključ u bravu. Zato moramo ići u smjeru zaštite i pacijenata i liječnika koji rade svoj posao – pojasnio je Matić.

Dom zdravlja Ljubuški u proces certificiranja ulazi u okviru programa prekogranične suradnje INTEREG IPA, koji podrazumijeva i uvođenje europskih standarda.

Također, Dom zdravlja Ljubuški nositelj je projekta prekogranične suradnje INTEREG-a Hrvatska, BiH i Crna Gora, a partner mu je Dom zdravlja Metković. Riječ je o projektu koji je vrijedan 625 tisuća eura, a koje će podijeliti spomenuti domovi zdravlja.

– Sredstva su također iz europskih fondova i 85 posto su bespovratna, a 15 posto naša vlastita sredstva – kazao je Matić.

U realizaciju projekta krenulo se u rujnu, a rok za završetak je 31. siječnja 2019. godine.

Prema Matićevim riječima, do sada je Dom zdravlja Ljubuški, u okviru tog projekta, organizirao Međunarodnu konferencija o palijativnoj skrbi na kojoj su sudjelovali najveći stručnjaci s područja palijativne medicine iz Republike Hrvatske i BiH.

Nakon toga, nabavljen je novi holter EKG-a za internu medicinu, stomatološka jedinica za potrebe stomatološke službe te su urađeni promotivni materijali. Matić je istaknuo kako je u tijeku raspisivanje tendera za najnoviji laser za fizijatriju.

– To su najnoviji aparati koji nam trebaju kako pacijenti ne bi bili prisiljeni te usluge privatno plaćati nego će te usluge moći dobiti u Domu zdravlja – objasnio je.

Planira se i nabavka najnovijega ultrazvuka sa svim sondama od kardiološke, abdomenalne, torakalne, na kojem će raditi stručnjaci iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar. Nakon toga slijedi nabavka kardiomobila, čija je vrijednost 83 tisuće eura.

– To je u biti mala bolnica na četiri kotača. To nije obično sanitetsko vozilo za prijevoz već vozilo koje je opremljeno najsuvremenijom opremom za transport pacijenta od recimo, Doma zdravlja Ljubuški do Mostara i Zagreba, da pacijent može živ doći – ustvrdio je Matić.

Naveo je kako potom slijede građevinski radovi, odnosno rekonstrukcija ambulante u Vitini i rekonstrukcija interijera Doma zdravlja. Predviđeno je da se sva specijalistika, koja se trenutno nalazi na donjem katu Doma zdravlja, preseli na kat gdje će se napraviti specijalističke ordinacije, a prostor na donjem katu dodijeli obiteljskoj medicini i Hitnoj službi za proširenje kapaciteta.

(FENA)