„Eko akcija“: Interventne mjere Vlade KS-a stižu prekasno

Udruženje “Eko akcija” smatra da interventne mjere Vlade Kantona Sarajevo u vezi sa zagađenjem zraka stižu prekasno, te da će rezultati biti skromni.

– Ove posljednje interventne mjere, kao i one ranije, dolaze prekasno. Dometi, kao i onim ranijim, će biti vrlo skromni, a njihovu cijenu će platiti samo građani – ističu iz tog udruženja.

Kako se dalje navode interventne mjere u slučaju proglašenja “Uzbune” podrazumjevaju maksimalno korištenje kapaciteta sredstava javnog gradskog prevoza koji ne zagađuju okoliš, ograničenja za KJKP “Toplane” Sarajevo, kao i druge subjekte koji se bave proizvodnjom i distribucijom toplotne energije, te privremeno ograničenje upotrebe motornih vozila (sistem “par”- “nepar”).

“Eko akcija” ističe da u interventnim mjerema se ne spominje zabrana rada industrijskih i drugih pogona koja u tehnološkom procesu koriste čvrsto gorivo i teža lož-ulja.

– Nije valjda da je glavni razlog da se ne otkrije koliko je takvih pogona u međuvremenu dobilo uredne dozvole i počelo da radi, u gradu koji je ogromne napore svojevemeno napravio da se tih prljavih energenata u potpunosti riješi – smatraju iz Udruženja “Eko akcija”.

Vlada, kažu iz tog udruženja, opet propušta da građanima naglasi ozbiljnost stanja u kojem se nalazimo, što je za posljedicu opet imalo da je ovih dana veliki broj građana dosta vremena proveo na ulicama potpuno nezaštićen.

– Potpuno izostaje briga za one koji po prirodi posla borave napolju, poput policije, radnika čistoće, pošte i ostalih – jedna zaštitna maska košta svega nekoliko konvertibilnih maraka! Izostaje, također, bilo kakav pokušaj, javni ili privatni, da se organizuje besplatan prevoz do planina. Još je duža lista mjera koje je trebalo na vrijeme implementirati, strpljivo i organizovano, da nam se ovakvo nešto više ne dešava – navodi se u saopćenju.

“Eko akcija” smatra “da će bilo kakve značajnije promjene nivoa zagađenja našeg zraka koje će se eventualno desiti sljedećih dana, biti prvenstveno rezultat promijenjenih odnosa prirodnih faktora, pritiska, vjetra, vlažnosti, itd., a nipošto rezultat bilo kakvih interventnih mjera kantonalne vlade”.

(FENA)