Humanitarne organizacije traže od Mijanmara pristup Rohinjama

Međunarodne humanitarne organizacije u Mijanmaru zatražile su od Vlade Mijanmara da im omogući pristup državi Rakhine, odakle je dosad više od 480.000 Rohinja prebjeglo u Bangladeš, ali su u zemlji ostale stotine hiljada ljudi, koji su bez hrane, skloništa i doktorske brige.

Međunarodne organizacije, među kojima su Care International, Oxfam i Save the Children, zatražile su od vlasti Mijanmara potpun, slobodan, humanitarni pristup Rakhineu, prenosi Tanjug od agencije Reuters.

Kako navodi britanska novinska agencija, osim toga što je velik broj ljudi pobjegao u Bangladeš, nepoznat broj njih interno je raseljen, a hiljade su bez osnovnih životnih namirnica i lijekova.

Glavni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres izvijestit će u četvrtak Vijeće sigurnosti o nasilju u Mijanmaru, koje je opisao kao etničko čišćenje nakon što je sedam zemalja članica Vijeća sigurnosti zatražilo održavanje sjednice.

Sjednicu su sazvale Švedska, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska, Egipat, Senegal i Kazahstan.

Nasilje u Mijanmaru izbilo je 25. augusta, kad je grupa pobunjenika, pripadnika naroda Rohinja, napala policijske položaje u Mijanmaru, a sigurnosne su im snage uzvratile.

Mnoga su sela spaljena i poginule su stotine ljudi, većinom Rohinja muslimana.

Diplomati navode da bi Vijeće sigurnosti moglo usvojiti formalnu izjavu ako se situacija ne popravi, ali je malo vjerojatno da će se Kina i Rusija složiti da se ovo tijelo snažnije angažira usvajanjem rezolucije, na koju mogu staviti i veto.

Mijanmar je ranije priopćio da je pregovarao s Kinom i Rusijom da ga zaštite u Vijeću sigurnosti.

(Agencije)