ICCAT napravio deset koraka unatrag – neprihvatljivo povećanje kvota za ulov tuna

Povodom završetka sastanka Međunarodne komisije za očuvanje atlantske tune (ICCAT) u Maroku, WWF upozorava na odluku da se drastično poveća ulovna kvota za plavoperajnu tunu dok oporavak stoka još nije potvrđen. ICCAT je usvojio povećanje ulovnih kvota za plavoperajnu tunu na 36 tisuća tona do 2020. godine, što je najveći dopušteni ulov ikada postavljen za tunu. WWF osuđuje i nedostatak napretka da se poboljša status populacija morskih pasa mako i modrulja te tropskih tuna.

Izvor: H-Alter

“WWF izražava nezadovoljstvo što je ICCAT odabrao kratkoročnu ekonomsku dobit umjesto dugoročnog rezultata oporavka stoka plavoperajne tune”, izjavio je Danijel Kanski, stručni suradnik za ribarstvo u WWF Adriji.

Postoji strah da su upravo slabi i zbunjujući savjeti ICCAT-ovog znanstvenog odbora doveli ICCAT do ovog drastičnog povećanja kvote. WWF traži od znanstvenog odbora da unaprijedi svoju metodologiju kako bi u budućnosti pružio snažne i jasne znanstvene savjete.

“U posljednjih deset godina uloženi su veliki napori kako bi se spasila plavoperajna tuna i vrlo smo blizu oporavka, stoga jednostavno ne možemo vjerovati da se ICCAT podredio gospodarskom sektoru i samim time ugrozio sav postignuti napredak u očuvanju stoka”, ističe Kanski.

Izrazio je i zabrinutost činjenicom da ICCAT nije utvrdio ulovne kvote za mako morskog psa čijem stoku prijeti opasnost od kolapsa. Ipak, WWF priznaje da bi usvojeni plan za sjevernoatlantskog mako morskog psa mogao biti prvi pozitivan korak, ali samo ako zemlje članice ICCAT-a primjene mjere plana upravljanja u 2018. godini i time započnu proces obnove stoka u 2019. godini, kako je dogovoreno u planu.

Nikakve mjere nisu poduzete za južnoatlantskog mako morskog psa čiji stok ostaje potpuno nereguliran. Postojeće slabe mjere zaštite morskog psa modrulja također nisu doživjele nikakav napredak.