Napadnut snimatelj na antifašističkom protestu u Jasenovcu

Predstavnici udruga antifašističkih boraca i antifašista u utorak su u Jasenovcu prosvjedovali ispred spomen-ploče Hrvatskih obrambenih snaga s uklesanom ustaškom krilaticom “Za dom spremni”.

Po završetku prosvjednog skupa, samo 30-tak metara od postavljene ploče došlo je do incidenta, kada su iz jedne skupine mještana sudionicima prosvjeda upućene uvredljive riječi i povici, a potom je jedan muškarac iz te skupine nasrnuo na snimatelja Hrvatske radiotelevizije.

Umirujućom intervencijom sudionika skupa, a potom i policije, daljnji napad je spriječen.

“Budući da do sada nadležna tijela državne vlasti nisu reagirala na ponovno isticanje ustaškog pozdrava ‘Za dom spremni’, mi antifašisti upozoravamo da se deklarativne izjave o državnom antifašizmu hrvatskih dužnosnika ne mogu smatrati ozbiljnim, a još manje izrazima iskrenog antifašističkog uvjerenja”, poručio je tijekom prosvjeda Petar Rajić, predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Zagrebačke županije i Grada Zagreba.

Naglasio je kako je prosvjed organziran zbog protivljenja legalizaciji ozloglašenog ustaškog pozdrava i krilatice pod kojim su ustaše u jasenovačkom logoru ubile više od 80.000 nevinih ljudi.

“Toleriranje ustaškog pozdrava na javnim okupljanjima, slavljenje zločinačkog ustaškog režima, raspirivanje mržnje prema Srbima, Židovima, Romima i građanima antifašističkog opredjeljenja, te nereagiranje Javne ustanove Spomen područje Jasenovac na napade na jasenovačke žrtve, Hrvatsku ne čini civiliziranom državom oslobođenom nacističkog naslijeđa”, rekao je Rajić, a prenosi Hina.

Osudio je “prepravljanje istine” o jasenovačkim žrtvama i šutnju nadležnih državnih tijela, istaknuvši kako je HOS-ova ploča s ustaškim pozdravom u Jasenovcu ružna slika za demokratsku Hrvatsku i “neodlučnu Vladu”.

“Šutnjom i nereagiranjem Vlade omogućava se širenje postavljanja sličnih ploča s ustaškim pozdravom pod kojim je samo u Jasenovcu ubijeno preko 80 tisuća ljudi”, poručio je Rajić.

Neposredno prije prosvjeda njegovi sudionici posjetili su Spomen područje Jasenovac te u znak sjećanja na žrtve holokausta položili vijenac u kriptu Jasenovačkog spomenika.

Spomen-ploča je postavljena u spomen pripadnicima HOS-a poginulim u ratu u Hrvatskoj, a ploča, uz imena poginulih pripadnika HOS-a i grb udruge HOS, sadrži i ustaški pozdrav “Za dom spremni”.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković prošli je tjedan kazao kako bi sastav i referentni okvir za djelovanje ranije najavljenog Povjerenstva za suočavanje s prošlošću, koje bi trebalo razmatrati i pitanje simbola totalitarnih režima, trebali biti poznati do kraja veljače.

(Agencije)