U SBK Mostar pacijentu ugrađen dio lubanjske kosti uz pomoć 3D tehnologije

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar u utorak je, po prvi put u BiH, izveden operacijski zahvat uz pomoć tehnologije trodimenzionalnog printanja (tiskanja).

Na konferenciji za medije, predstojnik Klinike za hirurgiju SKB Mostar doc. dr. sc. Zdrinko Brekalo rekao je kako je cilj da SKB Mostar postane regionalni centar izvrsnosti za primjenu tehnologije 3D printanja te da bude prvi u BiH.

Dodao je kako su u suradnji sa stručnjacima Fakulteta strojarstva i brodogradnje Univerziteta u Zagrebu, koji raspolažu s mogućnošću najsavremenijeg 3D printanja, uspjeli izvesti operaciju.

Cijena vještačkog implantata je oko pet hiljada maraka, a poklonio ga je profesor s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Univerziteta u Zagrebu Mladen Šercer, naglasio je predstojnik Brekalo.

Prof. dr. sc. Bruno Splavski s Klinike za neurohirurgiju KBC Osijek ocijenio je kako je trodimenzionalno printanje tehnologija budućnosti te da se s tom tehnologijom može printati sve što se poželi.

– Odlučili smo printati kalup za pacijenta kod kojega je, iz određenih medicinskih razloga prilikom operacije, uklonjen dio lubanjske kosti i ostao je defekt kosti koji se mora zatvoriti – rekao je dr. Splavski.

Istaknuo je kako su zahvaljujući tehnologiji i kolegama s fakulteta iz Zagreba koji su isprintali kalup, napravili umetak od sintetičkog materijala te ga fiksirali pacijentu na rubove defektne lubanjske kosti.

Doktor iz Klinike za neurohirurgiju KBC Osijek očekuje kako će efekt biti takav da se neće primijetiti da je operacija urađena.

– Sama operacija nije tehnički zahtjevna, nije nikakvo čudo medicine, ali postupak osiguravanja umetka pomoću 3D tehnologije nešto je što čini razliku. To je nešto novo ne samo u BiH nego i u regiji – ocijenio je dr. Splavski te dodao kako je ovo jedan primjer individualizirane medicine, a to je medicina budućnosti.

(FENA)