Vlada Srbije razmatra prijedlog o doživotnim kaznama za ubice djece

Predsjednica Skupštine Srbije Maja Gojković uputila je predsjednici Vlade Srbije Ani Brnabić inicijativu Fondacije “Tijana Jurić” kojom se traže izmjene i dopune Krivičnog zakona kako bi se uvela kazna doživotnog zatvora za najteže oblike teških krivičnih djela bez mogućnosti uslovnog otpusta.

Inicijativu je podržalo 158.460 građana Srbije.

Fondacija je nazvana po djevojčici čiji je ubica osuđen na 40 godina zatvora zbog pokušaja silovanja i teškog ubistva, počinjenog 2014. godine.

Imajući u vidu značaj izmjena koje se tom inicijativom predlažu, predsjednica Narodne skupštine je pozvala da Vlada sa nadležnim ministarstvom analizira predloženi nacrt, utvrdi Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i uputi ga Narodnoj skupštini na razmatranje.

Tim zahtjevom predlaže se strože kažnjavanje počinilaca najtežih krivičnih djela protiv života i tijela, kao i djela protiv polne slobode u slučajevima kada je usljed izvršenja djela nastupila smrt djeteta, maloljetnih lica, bremenite žene i nemoćnih lica.

Osim toga, cilj ove inicijative je i da se izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika predvidi da se osuđenima na kaznu doživotnog zatvora onemogući uslovni otpust, saopšteno je iz Skupštine Srbije.

Predajući inicijativu prošle sedmice, Igor Jurić, otac djevojčice čije ime nosi fondacija, rekao je da statistika pokazuje da u Srbiji 90 odsto osuđenih spada u kategoriju povratnika, odnosno da po puštanju na slobodu ponove krivično djelo.

Podsetimo: 15-godišnja devojčica Tijana Jurić ubijena je 26. jula 2014, pola sata iza ponoći, nedaleko od sportskog centra “Rata” u selu Bajmok.

Nju je usmrtio Dragan Đurić (34), mesar iz Surčina, koji je u međuvremenu osuđen na 40 godina zatvora za pokušaj silovanja i teško ubistvo.

Potraga za Tijanom trajala je 13 dana. Bio je to zločin koji je potresao Srbiju.

Godinu kasnije usvojen je tzv. “Tijanin zakon”, odnosno izmjene Zakona o policiji, kojima je predviđeno da je policija dužna da u slučajevima nestanka lica bez odlaganja koristi raspoložive mjere i radnje po prijavi nestanka.

Ove izmjene su usvojene sa ciljem da doprinesu pravnoj sigurnosti jer omogućavaju efikasniju organizaciju MUP-a i postupanje u slučajevima prijave nestanka lica, kao i hitno reagovanje u situacijama povećanog rizika.

(Al Jazeera i agencije)