Festival 18. Ulice protiv fašizma održaće se u subotu, 10. novembra, u SKC Fabrika u Novom Sadu.
Program festivala:
KONCERT, 20h:
THE MOVEMENT
The Movement je već dva puta nastupao u Novom Sadu, i upravo su ti koncerti najbolja preporuka da ovaj bend pogledate uživo. Neverovatna količina energije koju ovaj bend u svojim „živim“ izdanjima isporučuje publici nikog ne ostavlja ravnodušnim. Što se tiče samog muzičkog stila, The Movement kao glavne uzore nabrajaju mod revival i punk rock bendove iz druge polovine 70-ih godina prošlog veka, poput The Jam i Clash, ali ova trojka iz Kopenhagena svojoj stilu definitivno daje i prepoznatljiv pečat. Osim dobre reputacije koje prate njihove koncerte i studijska izdanja, The Movement i svojim tekstovima, u kojima dižu glas protiv svakog oblika društvene nepravde i eksploatacije, potvrđuju da im je mesto na ovom festivalu.
THE TRUTH
Osnovani su 2003. kao The Truth of XXX. Zvuk im se zasniva na brzom hardkoru u stilu Vitamina X. Nakon prvog perioda sviranja i promena u postavi, menjaju i ime benda u The Truth. Deklarišu se kao jugoslovenski bend jer članovi benda žive u njezine dve bivše republike. Iza sebe imaju veliki broj koncerata po zemljama Evrope i širom Balkana. Rado su viđeni gosti u Novom Sadu, a poslednji put su posetili naš grad za To Be Punk festival.
LOŠ PRIMJER
Loš primjer su jedan od bendova koji čine malu, ali jako zanimljivo scenu u Slavonskoj Požegi. Iako je teži zvuk, poput grind-a i crust-a, glavna odlika te scene, Loš primjer sviraju melodični, pevljivi punk rock, ali uz povremene ulive hardcore-a i metala. Bend iza sebe ima tri albuma, od kojih je poslednji, pod nazivom „Slikovnica“, objavljen pre dve godine. I pored toga što su svirali u gotovo u svim Klubovima u Hrvatskoj, zabeležili tek nekoliko nastupa u Srbiji. Učešće na festivalu „Ulice protiv fašizma“ će za Loš primjer biti prvi koncert pred novosadskom publikom.
VRŠNJAČKO NASILJE
Vršnjačko nasilje je predstavnik lokalne punk scene na ovogodišnjem festivalu. Iako je bend pokrenut početkom godine, članovi imaju višegodišnje iskustvo na sceni koje su stekli svirajući u bendovima poput Red Union, The Bayonets, JKMAMKK, itd. Sada su se okupili kako bi svirali Oi!/punk u stilu britanskih bendova sa početka 80-ih, poput Blitz i Red Alert. U želji da ponovo ožive ovaj pravac u Novom Sadu, ali i šire, poslednjih meseci beleže solidnu koncertnu aktivnosti, a ovih dana završavaju i prve demo snimke.
MAMURLOOK
Bend Mamurlook je nastao 2008. godine. Sviraju pank i ska muziku sa primesama regea, bluza, hard kora. Iako još uvek nisu izbacili debi album, njihove pesme su se našle na mnogobrojnim kompilacijama: Demonstracija mladosti, Mixer… Iza sebe imaju veliki broj nastupa na festivalima i klubovima širom regiona. Uživo su energični i prave odličnu atmosferu uz koju ćete sigurno zaigrati. Nastupaju drugi put UPF festivalu (2009. su vec svirali), a i ovaj put će dati sve od sebe da doprinesu sto boljem raspolozenju.
DNEVNI PROGRAM:
17h: PROJEKCIJA FILMA „MLADI KARL MARKS“ (Nemačka, 2017.)
Projekcijom filma obeležavamo 200. godina od rođenja Karla Marksa (1818-1883). Film obrađuje prvi period Marksovog života, zaključno sa revolucionarnom 1848. godinom u kojoj u saradnji sa Fridrihom Engelsom piše “Komunistički manifest” – najuticajniji politički dokument modernog doba. U trenutku kada fašizam i desni ekstremizam beleži velike političke uspehe na socijalnom rasulu koji za sobom ostavlja ideologija neoliberalizma, Marksova kritika političke ekonomije ponovo nam može ukazati da se koren dubioza kapitalističkog društva nalazi u odnosu između rada i kapitala, a ne u rasnim, nacionalnim, kulturnim i ostalim identitetskim razlikama u šta nas ubeđuju desničari i liberali.
16h: PREDAVANJE: “ANTIFAŠIZAM NA KRALJEVAČKOJ PANK SCENI DEVEDESETIH”
Kraljevo je bilo vrlo bitan centar u pank geografiji bivše Jugoslavije tokom devedesetih godina prošlog veka. U ovom gradu su nastali bendovi poput Hoću?Neću! i Totalni promašaj koji su se u godinama dok je besneo rat na ovim prostorima suprotstavljali ludilu sa jasnih antinacionalističkih pozicija. Ono što su propovedali u svojim tekstovima, kraljevački pankeri su živeli i u praksi. Takav stavovi obezbeđivali su ogroman broj protivnika, kako u širem društvu, tako i u samoj supkulturi. O kraljevačkoj pank sceni, politici koja je pratila, ali i uličnim sukobima koji su je nužno pratili saznaćemo iz ugla Vojkana Trifunovića, istoričara iz Kraljeva i veterana tamošnje alternativne scene.
(AbrašMEDIA)