Mreža Safe Journalists upozorila je u subotu da je u protekle tri godine zabilježila čak 633 napada na novinare u regiji, sa samo 49 sudskih epiloga te pozvala na prijavljivanje svih slučajeva nadležnim službama.
Iako je mali broj slučajeva napada na novinare pravno riješen, novinari se ne smiju obeshrabriti i trebaju nastaviti prijavljivati sve vrste napada nadležnim institucijama i novinarskim udrugama, upozorava Mreža Safe Journalists (SJ) u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjavanja zločina nad novinarima, koji se obilježava 2. novembra.
Safe Journalists, naglašava da bez prijave prijetnji i napada nema istrage, a time ni riješenih slučajeva, kao i to da se novinari samo aktivnim sudjelovanjem u dostupnim mehanizmima mogu boriti za bolje i sigurnije okruženje.
“Novinari su oči i uši demokratije, njezini čuvari i produžena ruka građana. Njihova uloga je ključna za očuvanje slobodnog i otvorenog društva. Zato Mreža SafeJournalists poziva vlade zemalja zapadnog Balkana na hitne i odlučne mjere kako bi se poboljšala sigurnost novinara i osigurala pravda za sve koji su postali žrtve zbog posla koji rade”, navedeno je.
U 2022. godini Mreža SafeJournalists u svojoj je bazi zabilježila ukupno 187 slučajeva kršenja prava novinara i ugrožavanja njihove sigurnosti (što uključuje ubistva, fizičke napade na novinare, prijetnje smrću i fizičkoj sigurnosti novinara te druge oblike zastrašivanja, kao i prijetnje i napade na medijske kuće i organizacije).
Od toga je 107 slučajeva prijavljeno nadležnim tužiteljstvima i policiji. Te godine tužiteljstvo je odbacilo 20 slučajeva, a 21 je riješen na sudu.
U 2023. godini u istoj bazi podataka zabilježeno je 235 slučajeva od kojih je 115 prijavljeno nadležnim tužiteljima i policiji. Jedanaest je slučajeva odbačeno, a 26 riješeno sudskim postupcima.
Do 31. novembra zabilježeno je 211 slučajeva. Od toga je policiji i tužiteljstvu prijavljeno njih 89, od kojih je sedam odbačeno, a riješena su samo dva.
Na području zapadnog Balkana u posljednjih 30 godina tokom rata život je izgubilo 110 novinara s područja te regije. U mirnodopskom vremenu život je izgubilo pet novinara, a od tih pet slučajeva tri su riješena pravomoćnom presudom.
Na web stranici Safejournalists.net novinari mogu prijaviti napade, a dostupne su i informacije o osobama za kontakt iz tužiteljstva i policije, gdje takvi kontaktni punktovi postoje.
(Agencije)