Aarhus centar u BiH zajedno sa mještanima i Koordinacijom naselja u obuhvatu Centra za upravljanje otpadom (CUO) Kladje poziva građane da se pridruže akciji protiv izgradnje Centra za upravljanje otpadom Brčko distrikta na pomenutoj lokaciji.
– Potpišite peticiju i podržite ovu inicijativu kojom želimo zaštititi zdravlje, poljoprivredne resurse i prirodne izvore vode našeg područja – poručuju iz Aarhus centra u BiH.
Planirani Centar za upravljanje otpadom temelji se na Studiji uticaja na životnu sredinu koja koristi zastarjele podatke iz 2008. godine, ne uzimajući u obzir ključne promjene u okolini i zdravlju zajednice u posljednjih 16 godina. Oslanjanje na ove podatke dovodi u opasnost tačnost procjene rizika i moguće ozbiljne posljedice po stanovništvo i ekosistem.
Poljoprivredno zemljište, koje mnogi mještani koriste za uzgoj hrane, pod velikim je rizikom od kontaminacije zbog blizine planiranog Centra. Ova zemljišta nisu samo izvor prehrane za lokalne zajednice već i osnov za očuvanje tradicionalnih poljoprivrednih praksi i identiteta. Takođe, značajna je podrška pčelarima, čiji opstanak zavisi od zdravog okoliša bez prisustva štetnih hemikalija ili zagađenja.
Rijeka Tinja i potok Bukovac, koji su vitalni za lokalne ekosisteme i izvorište pitke vode za mnoge domove u ovom kraju, mogli bi postati recipijenti otpadnih voda iz Centra za upravljanje otpadom. Moguća kontaminacija ovih vodotoka mogla bi ugroziti zdravlje zajednice, smanjiti biodiverzitet i uništiti riblji fond koji je važan ne samo ekološki već i ekonomski za područje.
Procesi obrade otpada u Centru mogu dovesti do emisija štetnih gasova i prašine u zrak, što bi značilo zagađenje zraka koje direktno utiče na zdravlje mještana. Dugotrajna izloženost ovakvom zagađenju može uzrokovati respiratorne probleme, povećati rizik od alergija i ozbiljnih bolesti, posebno kod djece, starijih osoba i osoba sa već postojećim zdravstvenim tegobama. Takođe, neprijatan miris može ozbiljno narušiti kvalitet života i smanjiti vrijednost imovine u okolini.
Predložena lokacija Centra nalazi se u neposrednoj blizini minski sumnjivog područja, što predstavlja ozbiljan rizik za živote i sigurnost građana. Svaki rad na ovoj lokaciji mogao bi izazvati aktiviranje mina i dovesti do katastrofalnih posljedica, naročito za poljoprivrednike i stanovnike koji se kreću tim područjem.
Građani nisu protiv same izgradnje Centra za upravljanje otpadom, jer razumiju njegovu važnost za održivo upravljanje otpadom. Međutim, odabrana lokacija je izuzetno problematična zbog blizine vitalnih izvora vode, plodnog poljoprivrednog zemljišta, minski sumnjivog područja, te neposredne blizine naselja. Smatramo da je potrebno pažljivije razmotriti lokaciju koja neće ugroziti prirodne resurse i sigurnost lokalnog stanovništva, poručuju iz Aarhus centra u BiH.
Peticija se može potpisati na Trgu Mladih u Brčko distriktu od 18. do 22. novembra u periodu između 9 i 12 sati.
(FENA)