Poznato je da fitoplankton koji naseljava okeane igra ključnu ulogu u morskim ekosistemima i regulaciji klime. Poput kopnenih biljaka ti organizmi pohranjuju atmosferski CO2 i proizvode polovinu kisika na našoj planeti pomoću fotosinteze. Međutim, i dalje slabo razumijemo mehanizme koji kontrolišu njihovu distribuciju.
Naučnici s CNRS-a i Univerziteta Sorbonne proučili su proces percepcije svjetla kod skupine fitoplanktona – dijatomeja. Otkrili su da te mikroalge koriste senzore varijacije svjetla – fitokrome, koji su kodirani u njihovim genomima.
Ti fotoreceptori im omogućuju detektovanje promjena u spektru svjetlosti u vodenom stupcu, dajući tako informacije o njihovom okomitom položaju unutar njega.
Ova je funkcija osobito važna u turbulentnim vodenim sredinama koje su podložne snažnom miješanju vode, kao što su velika geografska širina te umjerena i polarna područja, kako bi organizmi prilagodili svoju biološku aktivnost, naročito fotosintezu.
Analizirajući genomske podatke o okolišu iz kampanja uzorkovanja mora koje je proveo TaraOceans, tim je primijetio da samo dijatomeje iz zona izvan Rakove i Jarčeve obratnice posjeduju fitokrome.
Prisutnost fitokroma u ovim zonama, koje karakteriše izrazita prisutnost sezona uključujući velike razlike u dužini dana, sugerišu da fitokromi omogućuju dijatomejama da mjere prolazak vremena kroz godišnja doba.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA