Ispod pješčanih plaža nalazi se skriveni svijet koji vrvi životom. Novo istraživanje pod vodstvom naučnika na Stanfordu baca svjetlo na to kako mikrobne zajednice u obalnim podzemnim vodama reaguju na prodor morske vode.
Studija objavljena 22. decembra u časopisu Environmental Microbiology otkriva raznolikost mikrobnog života koji nastanjuje ove kritične ekosisteme i šta bi se moglo dogoditi ako ih preplavi porast mora.
“Plaže djeluju kao filter između kopna i mora, prerađujući podzemnu vodu i povezane hemikalije prije nego što dospiju u okean”, objašnjava koautorica studije Jessica Bullington, studentica doktorskih studija u oblasti nauka o Zemljinim sistemima na Stanford Doerr School of Sustainability. “Razumijevanje načina na koji ti ekosistemi funkcionišu ključno je za očuvanje njihovih usluga u uvjetima porasta razine mora.”
Istraživački tim sproveo je intenzivno istraživanje na plaži Stinson, sjeverno od San Francisca.
Tijekom dvije sedmice u kišnoj i sušnoj sezoni istraživači su prikupljali uzorke iz podzemnog estuarija plaže danonoćno kako bi zabilježili promjene plime i oseke. Zatim su analizirali DNK mikroba koristeći napredne tehnike sekvenciranja gena.
Otkrili su da su mikrobne zajednice ostale relativno stabilne tijekom promjena plime i godišnjih doba. Međutim prelijevanje valova, kada morska voda dospije u vodonosnik zbog visokoenergetskih valova, uzrokuje značajne promjene u sastavu mikroba. Očekuje se da će takvi poremećaji postati sve češći s porastom razine mora i olujnim udarima, što će mikrobima otežati pročišćavanje vode.
Nalazi studije daju kritičnu osnovu za razumijevanje načina na koji podzemni estuariji funkcionišu i reaguju na promjene okoliša. Kako se razina mora podiže, pijesak na plažama bit će potisnut u kopno ili će erodirati, mijenjajući hidrologiju, hemiju i mikrobni sastav podzemnih voda.
Ovo istraživanje proširuje trenutno znanje o otpornosti obale. Naglašavajući povezanost mikrobne dinamike i fizičkih procesa poput djelovanja valova, studija dovodi u pitanje nadolazeće promjene u obalnim podzemnim vodama.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA