Nova istraživanja pokazuju da kornjače reaguju na klimatske promjene tako što se ranije gnijezde.
Istraživači koji prate gniježđenje golemih i glavatih želvi na Cipru otkrili su da se svake godine ranije vraćaju na svoja uobičajena mjesta za gniježđenje kako bi kompenzirale rastuće temperature.
Kod morskih kornjača temperatura određuje biološki spol potomaka, pri čemu se više ženki rađa kada je toplije, ali je i manje uspješnih izlijeganja kada postane prevruće.
Kornjače također imaju “natalnu filopatriju”, što znači da se vraćaju gnijezditi u područje gdje su se same izlegle.
Istraživački tim sa Univerziteta u Exeteru i Društva za zaštitu kornjača predviđaju, na osnovu podataka iz tri desetljeća, da do 2100. jedva da će biti novih potomaka glavatih želvi, osim ako se kornjače ne suprotstave višim temperaturama pomicanjem sezone gniježđenja.
Njihovi su podaci također pokazali da se glavate želve već gnijezde ranije tijekom godine, a ženke koje se vraćaju počinju se ranije gnijezditi za 0,78 dana godišnje od 1993. godine.
Ipak, nema garancije da će to nastaviti činiti, i to uveliko ovisi o tome koliko se temperatura diže, kao i o dostupnosti hrane.
Istraživački tim također je objavio studiju koristeći podatke u rasponu od 31 godine o više od 600 pojedinačnih golemih želvi koje se gnijezde na istoj plaži na Sjevernom Cipru.
Otkrili su da su pojedinačne kornjače prilagođavale vrijeme gniježđenja na osnovu temperature mora, polažući jaja 6,47 dana ranije za svaki porast temperature okeana od 1°C.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA