Istraživači sa Univerziteta Curtin otkrili su najstariji poznati krater meteorita na svijetu, koji bi mogao redefinisati naše razumijevanje porijekla života i načina na koji je naša planeta oblikovana.
Tim iz Curtinove škole nauka o Zemlji i planeti i Geološkog instituta Zapadne Australije (GSWA) istraživali su slojeve stijena u kupoli Sjevernog pola, području regije Pilbara u Zapadnoj Australiji, i pronašli dokaze velikog udara meteorita prije 3,5 milijardi godina.
Suvoditelj studije, profesor Tim Johnson sa Univerziteta Curtin, rekao je da ovo otkriće dovodi u pitanje prethodne pretpostavke o drevnoj historiji naše planete.
“Prije našeg otkrića, najstariji udarni krater bio je star 2,2 milijarde godina, tako da je ovo daleko najstariji poznati krater ikada pronađen na Zemlji”, rekao je profesor Johnson.
Istraživači su otkrili krater zahvaljujući prepoznatljivim formacijama stijena koje nastaju samo pod intenzivnim pritiskom udara meteorita.
Te formacije, oko 40 kilometara zapadno od Marble Bara u regiji Pilbara, nastale su kada je meteorit udario u to područje brzinom većom od 36.000 km/h.
“Ova studija daje ključni dio slagalice historije sudara Zemlje i sugerira da možda postoje mnogi drugi drevni krateri”, rekao je profesor Johnson.
“Otkrivanje ovog kratera i pronalaženje više dokaza iz istog vremenskog razdoblja moglo bi objasniti mnogo toga o tome kako je život nastao, budući da su udarni krateri stvorili okruženja pogodna za život mikroba kao što su bazeni s toplom vodom”, rekao je profesor Chris Kirkland.
“Ogromna količina energije iz ovog udara mogla je igrati ulogu u oblikovanju rane Zemljine kore gurajući jedan dio Zemljine kore pod drugi ili tjerajući magmu da se izdigne iz dubine Zemljinog plašta prema površini”, pojašnjava Kirkland.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA