Unapređenje koncesionog zakonodavstva: Priznavanje i uvažavanje značaja Aarhuške konvencije!

Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT nedavno se, dostavljanjem primjedbi, sugestija i komentara na tekst prednacrta, uključila u proces pripreme novog Zakona o koncesijama FBiH koji vodi Federalno ministarstvo prostornog uređenja.

Dostavljeni komentari u skladu su sa preporukama i zaključcima usvojenim na ljetos održanoj stručnoj diskusiji o ovoj problematici.

Podsjećamo, u junu 2024. godine Transparency International Bosna i Hercegovina i Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT, u prostorijama Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, organizovali su stručnu diskusiju “Koncesioni ugovori u Bosni i Hercegovini – problemi i mogućnosti zakonskog unapređenja”.

Tom prilikom, kroz diskusiju okupljenih predstavnika nadležnih institucija s različitih administrativnih nivoa, uključujući predstavnike ministarstava nadležnih za pojedine oblasti koncesija, komisija za koncesije, akademske zajednice, nevladinih organizacija i aktivista, došlo se do određenih zaključaka čija bi implementacija u značajnoj mjeri poboljšala zakonodavni okvir za oblast koncesija u našoj državi.

Konvencija o pristupu informacijama, učešću javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša ili, kraće, Aarhuška konvencija vodeći je međunarodni sporazum o ekološkoj demokratiji.

Bosna i Hercegovina je potpisnica Aarhuske konvencije od 15. septembra 2008. godine, baš kao i 27 država članica Evropske unije.

Konvencija je nastala u cilju osnaživanja uloge građana i organizacija civilnog društva u pitanjima koja se odnose na zaštitu okoliša i zasnovana je na načelima participativne demokratije.

Konvencija se temelji na tri stuba:
– pristup informacijama;
– učešće javnosti u procesima odlučivanja i
– pristup pravosuđu.

I neophodno je da sva tri stuba nađu mjesto u novim koncesionim zakonima u Bosni i Hercegovini.

Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT

(AbrašMEDIA)