U Mostaru otvoren Festival književnosti ‘Poligon’

Bogatim programom i s brojnim autorima iz nekoliko zemalja u četvrtak je u Mostaru počeo treći po redu Festival književnosti “Poligon”.

Festival, koji je prije tri godine nastao kao festival regionalnog karaktera s ciljem okupljanja pisaca s područja bivše Jugoslavije, vrlo brzo je postao međunarodni, a ove je godine po prvi put počeo s predprogramom u Splitu, dok se službeni dio programa održava tradicionalno u Mostaru, odakle je sve i krenulo.

Već prvi dan Festivala publika je imala priliku čuti prozu i poeziju na nekoliko jezika.

Na samom početku programa međunarodno poznate autorice Alida Bremer i Ivana Sajko kroz dijalog s pokretačem i direktorom Poligona Mirkom Božićem razgovorale su o prozi i poeziji, o jeziku i prevođenju, čitanju klasika…, da bi se razgovor u sličnom tonu nastavio i u Galeriji u Kosači u večernjim satima gdje su, uz spomenute autorice, o svim tim temama, ali i o BiH, krizi u Europi, književnosti i prevođenju u zemaljama iz kojih dolaze, razgovarale i Lindita Arapi, Senka Marić, Tea Tulić i Julia Franck.

Između ta dva programa učenici Koledža ujedinjen svijeta Mostar i Osnovne škole “Petar Bakula” recitirali su poeziju na svojim jezicima, tako da je prvi dan Poligona nekoliko lokacija Mostara pretvorio u cjelodnevnu književnu scenu.

Prikazan je i film Anne Best, koja je već nekoliko godina kao mjesto svog boravka umjesto Londona izabrala šumu. U svom filmu bavi se emocijama, a u Mostaru je istakla kako su tehnologija, mobiteli, društvene mreže… potpuno promijenili pogled na umjetnost, dodavši kako je njoj važno propitivati međuljudske odnose, kakvi su ljudi jedni s drugima.

“I ovaj film pokazao je našu želju da Poligon bude ne samo književni festival, nego platforma za sve vidove umjetnosti, da bude multimedijalni događaj”, rekao je Božić.

Treći Poligon svečano je otvorila šefica Službe za kulturu Grada Mostara Inga Dragoje Mikulić.

“Afirmirajući književnost kao temeljnu umjetnost, festival raste u nastojanjima da nam predoči kolika zapravo jest vrijednost i važnost književnosti i koliki mogu biti njeni dosezi. Poligon je prilika da nešto novo saznamo, da unaprjeđujemo povezivanje s drugima, da bolje razumijemo sami sebe, kao i vrijeme u kojem živimo.

Vjerujem da će ljubitelji pisane riječi svake godine poslije Poligona i sami stvarati vlastite poligone u kojima će od književnosti kao umjetnosti očekivati ali i dobivati mnogo”, rekla je Dragoje Mikulić.

Organizatori Festivala su Hrvatski dom hercega Stjepana Kosače, Muzički centar ‘Pavarotti’, United World College, Muzej Hercegovine i Udruga Kurs.

Poligon se održava do 24. septembra, saopćili su organizatori.

(FENA)