Narodno pozorište Mostar od ove umjetničke sezone pokreće novi program pod nazivom “Književni most”, u kojem će ugostiti autore i njihove knjige i kroz razgovor pokušati publici približiti pisanu riječ. Programi će se održavati u “Studiju 64” NPM-a uz besplatan ulaz za sve posjetitelje, a prvi gost je Marko Tomaš, istaknuti mostarski pisac, urednik, kolumnist i njegova najnovija knjiga poezije “Regata papirnih brodova” (LOM, Beograd, 2016.). “Književni most” s Markom Tomašom bit će održan u ponedjeljak, 2. 10. u 19 sati. Nakon niza promocije po cijeloj regiji, najnovija knjiga poezije Marka Tomaša napokon i u Mostaru.
Iz NPM naglašavaju da će publika, uz “Regatu papirnih brodova” (LOM, Beograd, 2016.), na ovom književnom programu imati priliku da se upozna i sa Tomaševim knjigama poezije “Varanje smrti – izabrane pjesme” (LOM, Beograd, 2014.) i “Crni molitvenik” (LOM, Beograd / Algoritam, Zagreb, 2015.).
Evo što Tomaš kaže o “Regati papirnih brodova” i promociji u Mostaru: “Sve se događa u jednoj noći. Emotivne amplitude, skale, raozočaranja, nade u trenucima agonije, nesanice, ono što prolazi kroz glavu svakom zabrinutom čovjeku. O tome sam pisao u ovoj knjizi. Formu sam pokušao prilagoditi takvom duševnom stanju. Zato su misli pokidane, pomalo grube, katkad nejasne.
Sad je već skoro godinu dana prošlo od izlaska ove zbirke. Prošao sam s njom, promovirajući je, cijelu regiju, od Ljubljane do Skopja, a tek sada je na red došao Mostar. Nekada nisam siguran da li uopće trebam raditi promocije u Mostaru, ali činim to jer je red iako se ne osjećam uvijek ugodno u toj situaciji. No, knjiga dobrim dijelom govori o Mostaru tako da je potrebno ovdje je predstaviti. Pjesme i grad su povezani. Moj problem je što mislim da sam ja suvišan u tom odnosu”.
O autoru: Marko Tomaš je rođen u Ljubljani 1978. godine. Kod raznih nakladnika objavio je 6 samostalnih i 3 skupne zbirke pjesama. Dnevničke zapise, eseje, političke i sportske komentare objavljuje na internetskim portalima zurnal.ba, lupiga.com, glif.rs te u časopisu Urban Magazin. Novinske tekstove objavljivao u Feral Tribuneu, BH Danima, Glasu Istre. Vodio je kultnu splitsku knjižaru Utopia. Živio je i radio u Kljajićevu, Sarajevu, Zagrebu i Splitu. Trenutno živi i radi u Mostaru. Član je PEN centra Bosne i Hercegovine. Dobitnik je nagrade Super Cyber Story za kratku priču (2004. godina), nagrade World Music Centra iz Mostara za najboljeg mladog književnika (2014. godina) te nagrade „Farah Tahirbegović“ za angažman u kulturi Bosne i Hercegovine (2015. godine).
Bibliografija: “L’ Amore Al primo Binocolo”, s Nedimom Ćišićem, Mehmedom Begićem i Veselinom Gatalom, L’ Obliquo, Brescia, 2000.; “Tri puta tridest i tri jednako” s Nedimom Ćišićem i Mehmedom Begićem, Alternativni institut, Mostar, 2000.; “S rukama pod glavom”, Naklada Mlinarec & Plavić, Zagreb, 2002.; “Mama, ja sam uspješan”, Naklada Mlinarec & Plavić, Zagreb, 2004.; “Život je šala”, Naklada Mlinarec & Plavić, Zagreb, 2005.; “Marko Tomaš i druge pjesme”, naklada ZORO, Sarajevo/Zagreb, 2007.; “Zbogom, fašisti”, buybook, Sarajevo, 2009.; “Ponoćni razgovori”, s Mehmedom Begićem, Vijeće mladih Grada Mostara, 2012.; “Bulevar narodne revolucije”, Algoritam, Zagreb, 2013.; “Varanje smrti – izabrane pjesme”, LOM, Beograd, 2014.; “Ivica Osim – Utakmice života, biografija”, Vrijeme, Zenica, 2014.(srpsko i japansko izdanje izašli 2015.); „Odrastanje melanholije“ – kolekcija pjesama i priča, Kontrast, Beograd, 2014.; „Crni molitvenik“, LOM, Beograd/Algoritam, Zagreb, 2015. ; „Kolodvor i paranoja“, Književna radionica Rašić, Beograd, 2015.; „Regata papirnih brodova“, LOM, Beograd, 2016.
Iduća promocija u sklopu “Književnog mosta” u NPM-u je već u subotu, 7. 10. u 13 sati, kada će u “Studiju 64” biti predstavljena knjiga Davora Diklića “Teatar u ratnom Sarajevu 1992. – 1995.”. Promocija u Mostaru će biti upriličena u sklopu OFF MESS programa.
Napominjemo i da je u petak, 29. 9. u 20 sati na redovnom repertoaru Narodnog pozorišta Mostar predstava “Ćelava pjevačica” Eugènea Ionesca u režiji Lajle Kaikčija.
(AbrašMEDIA)