Ministri rada Evropske unije u ponedjeljak navečer su se dogovorili o reformi direktive o tzv. upućenim radnicima.
“Čestitam na postignutom sporazumu. Dogovorili smo uravnotežen sporazum”, rekla je povjerenica Evropske komisije za socijalna pitanja Marianne Thyssen po završetku maratonskog sastanka 28 ministara rada u Luksemburgu.
Sporazumu su se protivili ministri iz Poljske, Mađarske, Latvije i Litvanije, a suzdržani su bili ministri Velike Britanije, Irske i Hrvatske.
Ostali su bili za prijedlog, objavila je Estonija koja je trenutačno predsjedateljica Evropske unije, prenosi Hina.
Prema prijedlogu Komisije, upućeni radnik treba imati istu platu i iste radne uvjete kao i radnici u zemlji primateljici, dok je po sadašnjim pravilima radnik najčešće plaćen prema standardima zemlje iz koje dolazi.
Nakon gotovo 11 sati razgovora, ministri rada EU-a su se dogovorili o trajanju upućenog rada, najviše 12 mjeseci, što je tražila Francuska, s time da se može produžiti za još šest mjeseci na zahtjev poslodavca.
Francuska je morala popustiti u sektoru prevoza, koje je osobito osjetljivo jer su zemlje Višegradske grupe, ali i Španija i Portugal su zabrinuti zbog negativnih posljedica reforme na njihove vozače.
Već 18 mjeseci zemlje članice pokušavaju postići dogovor oko promjene direktive na snazi od 1996. godine. Međutim, u vezi s tim nastala je podjela na istočne i zapadne članice, s tim da su i Španija i Portugal na strani istočnih članica, uglavnom zbog pitanja vozača.
Prema sporazumu od ponedjeljka navečer, predviđeno je da se za vozače nastavi primjenjivati prijašnja direktiva iz 1996., a ne nova i tako će biti sve dok na bude primijenjen druga evropska reforma posvećena isključivo cestovnom prijevozu kojom će se urediti propisi za taj sektor.
Zemlje Višegradske grupe te Portugal i Španija boje se negativnih posljedica za svoje vozače. Tu je riječ o kabotaži, pravu obavljanja prevoza putnika i robe na području jedne države. U Evropskoj uniji je to liberalizirano pa je prevoznicima iz jedne države članice dopušteno obavljanje kabotaže na području druge države članice najčešće pod istim uvjetima kao i domaćim prijevoznicima, dok se prevoznici izvan EU smatraju stranim prevoznicima.
Međutim, ovdje je sporno da li vozač španske kompanije kada prevozi robu između dva mjesta u Francuskoj treba biti plaćen po španskim ili francuskim standardima.
(Agencije)