U Federaciji Bosni i Hercegovini vidljiv je trend porasta broja oboljelih od karcinoma sa 56 na 62,7 posto na 10.000 stanovnika, pokazuju podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH (ZZJZFBiH). Podaci se odnose na registraciju malignih oboljenja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na osnovu „Prijave oboljelog – umrlog od maligne neoplazme“ od 2012. do 2016. godine.
U 2012. godini bila su 13.102 nova slučaja obolijevanja od karcinoma, dok je 2016. registrirano 16.214 slučajeva. Najviša zastupljenost oboljelih u ukupnom broju su maligne neoplazme bronha i pluća. Kod žena je najčešća pojava karcinom dojke, dok je kod muškaraca najdominantniji karcinom prostate. Pojava malignih neoplazmi registrirana je u dobnoj skupini od 20 do 64 godine – kažu u Zavodu. Stopa umiranja na 10.000 stanovnika FBiH varira od 19,1 do 20,5 posto u periodu od 2012. do 2016. godine. Na oko 30 posto malignih oboljenja moguće je utjecati sprečavanjem ili modificiranjem faktora rizika, tj. sprečavanjem početka bolesti.
– Prevencija malignih oboljenja znači eliminiranje ili minimiziranje ekspozicije najčešćim faktorima rizika, a to su: pušenje, način prehrane, fizička neaktivnost, konzumiranje alkohola, što su dobro poznati faktori rizika koji su zajednički i za hronične nezarazne bolesti – navedeno je iz ZZJZFBiH .
Smanjenje incidence Primarnom prevencijom karcinoma smanjuje se incidenca, novi slučajevi oboljenja, izbjegavanjem izloženosti bilo kojoj vrsti kancoregena, što se posebno odnosi na faktore rizika u okolišu. Modifikacija pušačkih navika stanovništva je prvi važan pristup u kontroli malignih oboljenja. Pušenje je danas najpoznatiji pojedinačni preventabilni uzrok malignoma u svijetu.
– Modifikacija prehrambenih navika je drugi važan pristup u kontroli malignih neoplazmi. Postoji povezanost između povećane tjelesne težine i mnogih tipova malignoma kao jednjaka, debelog crijeva, dojke, endometrija i bubrega. Potrebno je da se promovira nutriciono vrijedna i ispravna hrana, smanji obolijevanje, promovira zdravlje te smanje rizici za okoliš i stimulira socio-ekonomski razvoj je stalno prisutna. Dijete bogate voćem i povrćem mogu imati protektivno djelovanje na mnoge malignome – navedeno je iz ZZJZFBiH.
(Avaz)