“Rajski papiri” otkrivaju tajno bogatstvo svjetske elite

Dokumenti otkriveni u okviru nove istrage otkrivaju da su najveće svjetske kompanije, šefovi država i ljudi od značaja na globalnom nivou, ali i zvijezde iz svijeta zabave i sporta, skrivali svoje bogatstvo u tajnim “poreznim rajevima”.

Detalji koji, između ostalog, svjedoče i o financijskim transakcijama britanske kraljice Elizabeth, velikih multinacionalnih kompanija, članova ureda predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i zeta ruskog predsjednika Vladimira Putina, izbijaju na površinu nakon što su otkriveni među 13,4 miliona dokumenata, prenosi Guardian.

Objavljivanjem tzv. “Rajskih papira” razotkrivaju se globalna okruženja u kojima utaja poreza može cvjetati – i složeni i naizgled umjetni načini na koje najbogatije korporacije mogu legalno zaštititi svoj imetak.

Do kompromitirajućeg materijala, koji je procurio iz dvije offshore kompanije i registara 19 poreznih rajeva, došao je njemački list Suddeutsche Zeitung, a podijelio ih je Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara s partnerima, među kojima su Guardian, BBC i New York Times.

Projekat se naziva “Rajski papiri”, a u cijelosti će biti objelodanjen idućeg sedmice.

Kraljičin novac u fondu na Kajmanskim otocima

Dokumenti otkrivaju da su milioni funti iz privatnih sredstava kraljice Elizabeth investirani u fond na Kajmanskim otocima, a jedan dio novca je otišao kompaniji koja je optužena da iskorištava siromašne porodice i ugrožene ljude, prenosi Tanjug.

Papiri pružaju uvid i u tajne financijske poteze članova Trumpovog ureda, savjetnika i donatora, uključujući značajne uplate od tvrtki čiji je suvlasnik Putinov zet špediterskoj grupi američkog ministra trgovine Wilbura Rossa.

Iz dokumenata se može doznati i kako su kompanije Twitter i Facebook primile stotine miliona dolara investicija čiji trag vodi do ruskih državnih financijskih institucija, navodi britanski list.

Na površinu je isplivao i podatak da je na čelu trusta na Kajmanskim otocima, koji je izbjegavao plaćati porez, glavni čovjek kanadskog premijera Justin Trudeaua zadužen za financije.

Utajom poreza su se, kako se otkriva, bavile i multinacionalne korporacije među kojima su, primjerice, Nike i Apple.

Objavljeni papiri iznose na svjetlost dana i kako su neka od najzvučnijih imena u filmskoj i televizijskoj industriji štitila svoje bogatstvo u nizu offshore shema.

Kompleksnemreže koristila su i dva ruska milijardera kako bi kupili dionice u nogometnim klubovima Arsenal i Everton, navodi londonski dnevnik pozivajući se na procurjele papire.

Objavljivanje ove istrage, za koju je više od 380 novinara godinu dana pregledavalo podatke koji sežu 70 godina unazad, događa se u trenutku rastuće nejednakosti u prihodima na globalnoj razini, javlja Guardian.

U međuvremenu, multinacionalne kompanije bilježe sve veći udio u offshore profitima – od čak 600 milijardi eura samo u prošloj godini – a to će poznati ekonomista Gabriel Zucman otkriti u studiji koja će biti objavljena tijekom idućeg tjedna.

Ključni motori rasta globalne nejednakosti

“Porezni rajevi su jedan od ključnih motora porasta globalne nejednakosti. Kako nejednakost raste, offshore utaja poreza postaje elitni sport”, rekao je Zucman.

U središtu skandala sa curenjem podataka je Appleby, pravna tvrtka s ispostavama na Bermudskim, Kajmanskim i Britanskim devičanskim otocima, otoku Man, Jersey i Guernsey.

Za razliku od Mossack Fonsece, diskreditirane tvrtke koja se našla u središtu prošlogodišnje istrage o tzv. Dosjeu Panama, Appleby se ponosi time što je vodeći član “magičnog kruga” glavnih pružatelja offshore usluga.

Kompanija Appleby je priopćila kako je ispitala sve navode i utvrdila da “nema dokaza o bilo kakvom prijestupu te kompanije ili od njezinih klijenata”.

“Mi smo pravna tvrtka koja savjetuje klijente o legitimnim i zakonitim načinima vođenja poslova. Ne toleriramo nezakonito ponašanje”, navodi se u priopćenju.

Najnovija otkrića će izvršiti pritisak na svjetske lidere, uključujući Trumpa i britansku premijerku Theresu May, koji su obećali da će se obračunati s agresivnim shemama utaje poreza, zaključuje Guardian.

(Agencije)