Danas je četvrtak, 18. avgust/kolovoz, 231. dan 2016. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
1227. – Umro je Džingis-kan, osnivač ogromne mongolske feudalne imperije. Najprije je ujedinio mongolska plemena, a zatim izvršio mnogobrojna osvajanja, osvojivši sjevernu Kinu i srednju Aziju. Izvršio je uspješne pohode na Iran i Avganistan i prodor u Rusiju. Država koju je Džingis-kan stvorio obuhvatala je ogroman prostor od Tihog okeana do Crnog mora (prostranstvo veće i od Rimske imperije).
1649. – Otomanski sultan Ibrahim je smijenjen i ubijen. Naslijedio ga je Muhamed IV.
1708. – Britanci su zauzeli Sardiniju.
1805. – Srbi su na brdu Ivankovac kod Ćuprije, u jednoj od najvećih bitaka Prvog srpskog ustanka, prvi put potukli regularnu vojsku Otomanskog carstva. Napredovanje ustanika koji su zauzeli više gradova, uključujući Užice i Karanovac (Kraljevo), uznemirilo je sultana, koji je naredio Hafiz-paši, imenovanom za beogradskog vezira, da sa 15 000 vojnika krene od Niša ka Beogradu. Na Ivankovcu se pod komandom Milenka Stojkovića i Petra Dobrnjca utvrdilo oko 2 000 Srba, koji su izdržali više turskih juriša, a bitku je riješio vođa ustanka Đorđe Petrović Karađorđe, koji je noću između 18. i 19. avgusta sa više od 4 000 ustanika braniocima pritekao u pomoć iz pravca Jagodine, pa su se Turci povukli u Paraćin. Poslije dva bezuspješna napada na visove oko Paraćina 20. avgusta i novih gubitaka, Hafiz paša je, već pokoleban ozbiljnim gubicima na Ivankovcu, primoran da se povuče ka Nišu.
1812. – Francuski car Napoleon Prvi Bonaparta u bici kod Smolenska porazio rusku vojsku i nastavio da napreduje prema Moskvi.
1850. – Umro je francuski pisac Honoré de Balzac, začetnik evropskog realizma, autor oko sto knjiga sa više od 2 000 likova. Romani pod zajedničkim nazivom “Ljudska komedija” imaju i vrijednost socioloških studija i duboka su socijalna kritika francuskog društva. Djela: romani “Evgenija Grande”, “Čiča Gorio”, “Gopsek”, “Izgubljene iluzije”, “Seljaci”, “Rođaka Beta”, “Golicave priče”, “Šuani”.
1868. – Francuski astronom Pierre Jules César Janssen otkrio helijum.
1872. – Umro je pisac Petar Preradović, uz Vraza i Mažuranića najveći pjesnik ilirskog pokreta u Hrvatskoj (zbirke pjesama “Prvijenci”, “Nove pjesme”).
1976. – Umro je bosanskohercegovački prozaik, pjesnik i prevodilac Enver Čolaković.
1877. – Asaph Hall otkrio Marsov mjesec Fobos.
1896. – Francuska okupirala Madagaskar i proglasila ga kolonijom. Madagaskar je nezavisnost stekao 1960.
1914. – Njemačka u Prvom svjetskom ratu objavila rat Rusiji, a istog dana presjednik SAD Woodrow Wilson proklamovao neutralnost njegove zemlje.
1933. – Rođen je američki filmski režiser poljskog porijekla Roman Polanski, poznat po filmovima strave ispunjenih psihičkim nastranostima, strahom i opsjednutošću kao posljedici poremećene seksualnosti. Dodatnu napetost je često postizao postavljajući nevinost i čistotu naspram mračnih, iracionalnih sila zla. Poslije uspeha filma “Nož u vodi”, otišao je iz Poljske u SAD, a snimao je i u Francuskoj i Velikoj Britaniji. Ostali filmovi: “Odvratnost”, “Ćorsokak”, “Bal vampira”, “Rozmarina beba”, “Makbet”, “Kineska četvrt” (Oskar), “Stanar”, “Pirati”, “Tesa”.
1941. – U Drugom svjetskom ratu u njemački koncentracioni logor Buhenvald dovedena je prva grupa jugoslovenskih zarobljenika. U toku rata kroz logor su prošla 3 872 Jugoslovena, od kojih je 607 dočekalo oslobođenje. Logor – u kojem su nacisti od 1937. do 1945. ubili 56 000 ljudi iz 18 evropskih zemalja – oslobodili su sami logoraši u aprilu 1945.
1948. – U Beogradu potpisana Dunavska konvencija, kojom je prihvaćeno načelo da Dunavom i plovidbom upravljaju priobalne zemlje. Slobodna plovidba osigurana je za sve trgovačke brodove, a ratnim brodovima je plovidba zabranjena, sem ratnih brodova priobalnih država koji mogu da plove i na području druge priobalne države, ali samo prema sporazumu.
1958. – Vladimir Nabokov objavio je “Lolitu”.
1960. – U Ilinoisu u SAD plasirana je na tržište prva pilula za kontracepciju “Enovid 10”.
1964. – Sportistima Južne Afrike zabranjeno da učestvuju na Olimpijskim igrama zbog politike aparthejda u toj zemlji.
1971. – Vijetnamski rat: Australija i Novi Zeland odlučile povući svoje snage iz Vijetnama.
1990. – Jugoslavija je treći put postala svjetski prvak u košarci na 11. svjetskom šampionatu u Argentini. Prvi put je osvojila titulu 1970. u Ljubljani, a drugi put 1978. u Manili.
1999. – U Tel Avivu je umro vodeći izraelski dramski pisac Hanoh Levin. Majstor igre riječima hebrejskog jezika i alegorije napisao je 34 dramska djela od kojih je najpoznatije “Kraljica od Batuba”.
2000. – Indijansko pleme za koje se vjerovalo da je nestalo prije 80 godina, nađeno je u džungli amazonske države Akre u Brazilu.
2001. – Tokom višemjesečnih sukoba između makedonskih snaga bezbjednosti i albanskih pobunjenika iz tzv. Oslobodilačke nacionalne armije (ONA) raseljeno je oko 115 000 građana Makedonije, saopštio makedonski Crveni krst.
2004. – Radikalni šiitski sveštenik Mokdata al Sadr prihvatio mirovni plan predložen na iračkoj Nacionalnoj konferenciji, prema kojem je predviđeno razoružanje i povlačenje milicije iz džamije Imama Alija u Nadžafu.
(AbrašMEDIA)