Direktor Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar Ante Kvesić u opširnom intervjuu bh. izdanju Večernjeg lista govorio je o dugovima te zdravstvene ustanove, štrajku doktora, planovima za budućnost.
Po njegovim riječima, dugovanja SKB Mostar bila su veća od stotinu miliona maraka, od čega je dug dobavljačima iznosio između 35 i 40 miliona maraka, dok je ostatak dug prema Zavodu penzionog i invalidskog osiguranja te dugovanje za neplaćenu vodu i električnu energiju.
Iz budžeta Republike Hrvatske SKB-u Mostar doznačeno je 10 miliona maraka, rebalansom budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK-a osigurano je dodatnih 5 miliona maraka, a iz Federalnoga ministarstva zdravstva milion maraka, pa je trenutačni ukupni dug mostarske bolnice smanjen na 90 miliona maraka.
– Sav taj novac dali smo dobavljačima kako bismo osigurali lijekove i ostalu opremu za ovu godinu – kazao je Kvesić.
Dodao je kako je Republika Hrvatska usvojila odluku da SKB-u Mostar mjesečno doznačuje četiri miliona kuna (oko milion maraka), pa bi uz povećana izdvajanja zavoda zdravstvenog osiguranja HNK-a i ZHK-a SKB Mostar bio blizu da “posluje na nuli”.
Međutim, za vraćanje dugova bit će potrebno usvajanja zakona o sanaciji dugova zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH na kojem se radi već dvije godine.
Kvesić kaže kako bi, ako bude političke volje, taj zakon mogao biti usvojen do kraja godine.
– Raznim varijantama koje bi predviđao taj zakon bolnica bi se mogla osloboditi duga prema državnim firmama, dok bismo obveze prema Zavodu MIO vjerojatno pokušali izmiriti nekakvim kreditnim aranžmanom – kazao je ravnatelj SKB Mostar.
Kada su u pitanju odlasci doktora i medicinskih sestara, Kvesić kaže kako odlazaka ima, iako situacija još nije kritična.
– Prošle godine iz naše je bolnice otišlo 50 medicinskih sestara, i to iskusnih. doktora nije mnogo (otišlo), četiri do pet. Govorim o bolnici, podatke za županiju nemam. Mi smo na neki način očekivali takav scenarij zbog uvjeta koje medicinski djelatnici imaju kod nas i izvan BiH, pa smo svake godine primali na specijalizaciju više doktora nego što su se s tim slagali naši suosnivači jer smo procijenili kako bolnica, ako nema doktora, nije bolnica. Za sada nemamo problem s kadrovima, međutim, ambijent koji se stvorio u cijeloj regiji je takav da ljudi masovno odlaze. To će se dogoditi i u SKB-u Mostar, a mi nismo napravili ništa kako bismo zadržali ljude – upozorava ravnatelj SKB Mostar.
S tim u vezi, Kvesić se osvrnuo i na pregovore o kolektivnom ugovoru u zdravstvu i najavljenom štrajku doktora u HNK-u.
– Godinama upozoravam kako plaće zdravstvenih djelatnika već deset godina nisu porasle ni jedne marke. Činjenica je da su u HNK-u za 20 do 30 posto niže plaće nego u drugim kantonima. Recimo, u Tuzli liječnici imaju 30 posto veće plaće nego kod nas. Svi smo svjesni situacije, pa i sindikati koji ovoga puta uistinu ne političare, barem ja to nisam tako doživio, nego vrlo opravdano traže da se uzme u obzir težina njihova posla i činjenica koliko za taj isti posao dobivaju njihovi kolege u drugim dijelovima BiH – smatra Kvesić.
On je iznio i podatke o plaćama u SKB-u Mostar. Osnovna plaća specijalista iznosi 1400 maraka, plaća specijalista s pet dežura oko 2000 maraka, dok je plaća bolničke sestre 850, a više sestre 960 maraka.
Kvesić je govorio i o ambicioznim planovima SKB Mostar koji predviđaju prve transplantacije srca i bubrega u 2018. godini.
– Možda je malo preslobodno to najaviti, ali mislim da ćemo uspjeti. Za to se priprema već godinama školovanjem timova, kupili smo opremu za tipizaciju. Obećali smo da će ova bolnica biti dostatna za naš hrvatski narod i da se neće morati na liječenje ići negdje drugdje te smo prilično blizu tog cilja – optimističan je Kvesić.
Od velike važnosti za SKB Mostar je nova pedijatrija, čija bi izgradnja mogla početi ove godine.
– Bio sam u Saudijskoj Arabiji, tamo je potpisano sve za izgradnju zgrade pedijatrije. Odobren je novac. Nakon toga je potpisan ugovor na državnoj razini, naši inženjeri pripremaju natječaj koji ćemo ovih dana poslati u Saudijsku Arabiju na uvid. Ako sve bude u redu, mogli bismo najkasnije za mjesec dana raspisati natječaj, nakon čega slijedi izbor izvođača radova. Do ljeta bismo mogli početi radove, a rok za izgradnju je godina do godina i pol, odnosno do kraja 2019., kada bi bilo realno da imamo novu zgradu pedijatrije – kazao je direktor SKB Mostar Ante Kvesić u intervjuu za Večernji list.
(FENA)