Slijedi još jedno, 29. izdanje programa „Drugo ime za slobodu“realiziranog u partnerskoj radijskog suradnji Abrašradija i Radija Otvorena Mreža.
Dokument „Osnove kvalifikacijskog okvira u Bosni i Hercegovini“ zasniva se na obrazovnoj tradiciji i sadašnjem stanju u obrazovanju u Bosni i Hercegovini, te potrebama razvoja ekonomije, pojedinca i društva u cjelini, uz uvažavanje odrednica Evropskoga kvalifikacijskog okvira i odgovarajućih evropskih i međunarodnih propisa.
Osnovama kvalifikacijskog okvira u Bosni i Hercegovini stvara se preduslov za izradu programa i standarda u obrazovanju koji će povezati prethodne, sadašnje i buduće rezultate učenja, te ih postaviti u međusobne odnose unutar Bosne i Hercegovine, kao i odnose evropskog obrazovnog prostora.
Polazne osnove utvrđene ovim dokumentom predstavljaju i smjernice za usklađivanje propisa kojima se uređuju područja osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja, odnosno cjeloživotnog učenja, ali i bolje povezivanje promjena i potreba tržišta rada sa obrazovnim programima u Bosni i Hercegovini.
Ostvarivanje strateških ciljeva zemalja Evropske unije, počevši od cilja da se kreira najkonkurentnija ekonomija pa do uspostavljanja evropskog sistema vrijednosti koji će biti široko prihvatljiv, rezultiralo je i novim odnosom prema obrazovanju. Obrazovanje se u Evropskoj uniji tretira kao jedan od ključnih faktora za realizaciju navedenih strateških opredjeljenja.
Brze izmjene tehnologija i razvoj evropskog tržišta su pred obrazovne sisteme svake članice Evropske unije, kao i sisteme u državama koje se žele pridružiti evropskoj porodici, pa tako i u Bosni i Hercegovini, postavile brojne zahtjeve, među prvima nužnost sistemskog vrednovanja obrazovanja i obuke u svakoj državi i njegovo upoređivanje sa obrazovnim sistemima u drugim državama, a na osnovi zajedničkog utvrđenog referentnog evropskog okvira.
Neophodnost da obrazovanje priprema stručnjake koji će uspješno odgovoriti na stalno mijenjajuće ekonomske izazove, te dinamično i šireće tržište rada, definitivno raskida sa mišljenjem o obrazovanju kao jednom periodu života, koji ima svoj početak i kraj. Obrazovanje postaje cjeloživotni proces, konstanta ljudskog života.
U Bosni i Hercegovini se upravo ovog proljeća završava projekat Evropske Unije pod nazivom: Razvoj okvira kvaliteta cjeloživotno učenje, što se odnosilo najprije na srednje strukovne škole. Bio je to povod da snimimo izuzetno zanimljiv razgovor sa prof. Milom Dželalijom, ekspertom za provođenje kvalifikacijskog okvira u obrazovanje u Bosni i Hercegovini.
Novu epizodu satiričnog radijskog programa Onomatobleja (021.) pripremili su Nikola Rončević i Luka Marijanović.
PlayLista:
01. Snow Patrol – Life On Earth
02. Wooden Shjips – Golden Flower
03. The Wombats – I Don’t Know Why I Like You but I D
04. Drotpad – Žica
05. Pye CornerAudio – Octal Run
AbrašRadio u partnerstvu s ROM – RADIO OTVORENA MREŽA svakog ponedjeljka u terminu 22 – 23 h.