U subotu u Francuskoj na snagu stupa zabrana pet vrsta neonikotinoidnih pesticida, čime je ta zemlja preuzela vodeće mjesto u borbi protiv kemikalija koje se smatraju odgovornima za dramatično smanjenje broja pčela.
Odluku francuskih vlasti pozdravljaju pčelari i aktivisti za zaštitu okoliša, ali joj se protive uzgajivači žitarica i šećerne repe koji tvrde da nemaju učinkovitu alternativu za zaštitu svojih usjeva od nametnika.
U Europskoj uniji na snazi je zabrana triju vrsta neonikotinoida u usjevima – klotianidina, imidakloprida i tiametoksama.
Francuska je otišla korak dalje i zabranila još dvije vrste, tiakloprid i acetampirid, ali ne samo na otvorenim poljima nego i u staklenicima.
Uvedeni u upotrebu sredinom 90-ih godina prošlog stoljeća, neonikotinoidi se temelje na kemijskoj strukturi nikotina i napadaju središnji živčani sustav kukaca. Smatralo ih se manje štetnim od pesticida starije vrste i danas se široko koriste za zaštitu usjeva žitarica, voćnjaka i vinograda.
Šteta pčelama
U međuvremenu je ustanovljeno da neonikotinoidi izrazito štete pčelama, remeteći im reprodukcijski ciklus, navigacijske sposobnosti i otpornost na bolesti.
UN je nedavno upozorio da je gotovo pola svjetskih oprašivača, posebno pčele i leptiri, ugroženo na globalnoj razini.
(HINA)