“Naše društvo”: Novac se u zdravstvu HNK-a troši nezakonito i netransparentno

Danas je mreža “Naše društvo” održala konferenciju za medije na kojoj je prezentirana inicijativa/zahtjev vezana za netransparentno trošenje javnih sredstava i nezadovoljstvo pacijenata u sistemu zdravstva HNK.

Na konferenciji je rečeno kako je na osnovu Izvještaja o financijskoj reviziji Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) HNK-a koji je provela državna revizija, Izvještaja o financijskoj reviziji Ministarstva zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK-a za 2017. godinu i Izvještaja o financijskoj reviziji Sveučilišne kliničke bolnice Mostara za 2016. godinu te uskraćivanje pristupa podacima, prema Zakonu o pristupu informacijama, od strane Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK-a, jasno da se u HNK-u sredstva namijenjena za funkcionisanje sistema zdravstva troše nezakonito, nenamjenski, netransparentno i da je u potpunosti izostao bilo kakav vid kontrole nad potrošnjom javnih sredstava u toj oblasti.

“Ključna stvar u Zakonu o zdravstvenom osiguranju je plaćanje zdravstvene usluge na osnovu obima, vrsta i kvalitete zdravstvene usluge. Na osnovu tih podataka Zavod od našeg novca sklapa ugovore sa javnim i privatnim poduzećima, ne praveći razliku. To je ključna stvar kada je riječ o zakonodavstvu u zdravstvu, ali je i ključna stvar kada su financijski temelji zdravstvenog sustava u pitanju”, izjavio je Marin Bago.

“Uplate se vrše paušalno, novac se samo prebaci zdravstvenim institucijama bez ikakvog uvida u obim, vrstu i kvalitetu usluga koje plaćamo. To je oko 140 milijuna godišnje i to je temeljni problem čitavog našeg zdravstvenog sustava. Na osnovu obima, kvalitete i vrste usluga Zavod sklapa ugovore, dakle mi bi sa knjižicom morali ići i unajbolje privatne institucije ako su one dobre, ako im je kvalitet usluga dobar. Međutim, mi nismo dobili te informacije. Tražili smo ugovore sa zdravstvenim ustanovama u HNŽ-u da vidimo šta u njima piše, na osnovu čega mi plaćamo i kako se liječimo, što su oni dužni. Tražili smo ugovor sa zdravstvenim ustanovama izvan HNŽ-a, kad nas negdje šalju, ako ne možemo dobiti uslugu šalju nas van HNŽ-a. Znači mi ne možemo znati s kim imamo ugovor vani. Na primjer, u Brčkom je sve to objavljeno na web stranici i možete birati gdje ćete se liječiti. Tražili smo ugovor sa privatnim zdravstvenim ustanovama o pružanju zdravstvenih usluga. Nismo ništa dobili. Dakle, nitko trenutno ne zna što mi plaćamo, a kada dođemo u zdravstvenu instituciju kažu vam nema konca, nema krvi, još malo pa ćemo i doktore dovoditi. Ovo se godinama dešava”, izjavio je Bago.


Iz mreže Naše društvo potvrdili su navode ministra zdravstva Gorana Opsenice koji je na konferenciji za medije, održanoj 16. septembra, na vrlo koncizan, tačan način secirao i dijagnosticirao ono što se dešava u zdravstvenom sistemu.

“Prvo je uplata doprinosa koja je zakonom obvezna, zatim plaćanje participacije te treća stvar koju zanemarujemo, je ta da naš novac za zdravstveno osiguranje ide i u privatne zdravstvene ustanove, jer građani ne mogu dobiti uslugu u javnim ustanovama”, izjavio je Husein Oručević.

Pacijenti plaćaju tri puta za nepruženu ili polovično pruženu zdravstvenu zaštitu.

“Tražimo, dakle, da se ukine plaćanje participacije kao načina financiranja obveznog zdravstvenog osiguranja, sve dok se ne uvede red u način distribucije i kontrolu trošenja javnih sredstava u sektoru zdravstva. Sve dok ne dobijemo ono što smo tražili mi ne treba da plaćamo participaciju”, zaključio je Husein Oručević.

Zahtjev će biti upućen svim relevantnim institucijama koje mogu nešto učiniti po tom pitanju: Vladi HNK-a, Skupštini HNK-a, Zdravstvenom vijeću.

(AbrašMEDIA)

VIDEO: Konferencija za medije mreže “Naše društvo”