Američki kutak u Mostaru u suradnji s agencijom Artinmedia pridružio se globalnom programu „Hour Of Code – Sat kodiranja“ te realizirao radionice kodiranja za mlađe naraštaje.
Riječ je poticanju razvijanja kreativnosti i logike rješavanja problema kod djece, putem demistifikacije kodiranja i usavršavanja informatičkih vještina.
Sat kodiranja je veliki projekat, započet na inicijativu Code.org neprofitne organizacije iz Sjedinjenih Američkih Država, kao globalni pokret koji ima za cilj da animira i pokrene najveći mogući broj djece i učini im taj jedan sat kodiranja dovoljno bliskim da zavole programiranje i možda požele biti dio budućnosti na ovaj način.
Voditelj radionice kodiranja Miro Pandur istakao je kako je sat kodiranja izvanredan način da se kroz jednostavne module za učenje demistificira sam pojam kodiranja i učenicima od najranije dobi prikaže kao jezik, koji se kao i drugi jezici savlađuje radom i trudom.
“Moje iskustvo sa djecom u pogledu kodiranja je fantastično. Djeca su oduševljena i pokazuju ogromno interesovanje, ali i sposobnost da se nose sa logičkim zadacima koji im se postavljaju. Mnogi od njih nakon ovog iskustva požele da se bave informatikom i na to gledaju iz sasvim drugačijeg ugla, a što i jeste bio naš cilj.Oni to doživljavaju kao igru, a zapravo čine svoje prve korake u svijetu programiranja- kodiranje! Svoje oduševljenje ne kriju ni učitelji koji u ovako osmišljenom programu vide pomoć i popunjavanje te bolne praznine i nedostatka informatike u školama na odgovarajući način,” rekao je Pandur.
Na radionicama je učestvovalo preko 200 učenika iz osnovnih škola Mostara, koji su se između ostalog bolje upoznali s radom Američkog kutka, koji već dugi niz godina predstavlja mjesto gdje koje okuplja mlade iz cijeloga grada i nudi im bogate edukacijske programe.
“Smatram da smo zajedno napravili divnu stvar, potakli dječiju maštu, ohrabrili ih da razmišljaju o informatici kao nečemu što im može biti velika ljubav i izvor inspiracije i što je glavno, da smo u ovom vremenu ogromne nezaposlenosti, dali viziju mladim ljudima o svijetloj perspektivi koja ih čeka, ako se okrenu zanimanjima koja su tražena. Povećati društvenu svijest o značaju informatičke pismenosti od najranije dobi je bio naš cilj i na njemu treba permanentno raditi. “
Kakva je atmosfera bila na satu kodiranja pogledajte u našoj fotogaleriji.
(AbrašMEDIA)