Izvođenjem predstave “Uspavanka za Mladenku” na Memorijalnoj sceni 2532 Mostarski teatar mladih, sinoć je obilježio 10. decembar, Međunarodni dan ljudskih prava.
Predstava je autorski projekt Seada Đulića, u kojoj igraju Edina Delalić, Mia Musić, Ali Kamer Aksoy, Alem Neziri, Sabahudin Balavac, Haris Habibija i Faris Količić.
“Mladenka je najmlađa žrtva od 33 žrtve u Grabovici, djevojčica koja je tek napunila 4 godine, a koja je svirepo ubijena. Predstava je metafora za sve nevine žrtve, za svu stradalu djecu u svim minulim ratovima. Ja nisam radio predstavu protiv mojih, nit smo mi pravili predstavu protiv mojih, zločinci nisu moji. To što su slučajno, što su greškom, to što su iz ne znam kojih razloga, imali istu uniformu, iste oznake, i položili istu zakletvu, samo potvrđuje da i na najboljim stranama, ako se stvari ne vode do kraja precizno, ozbiljno i jasno po pravilu službe može biti itekako zločinaca. Ja mislim da bi očistio sebe, da bi s ponosom mogao reći da sam bio oficir Armije RBiH, ja sam morao progovoriti prije svih drugih, progovoriti o nečemu što je učinjeno u moje ime, a da me niko nije pitao”, rekao je Sead Đulić autor predstave.
Masakr u Grabovici je bio ratni zločin počinjen protiv najmanje 13 hrvatskih stanovnika sela Grabovica od strane pripadnika 9. brigade Prvog korpusa Armije RBiH i neidentifikovanih pripadnika Armije RBiH na dane 8. ili 9. septembra 1993. godine.
MKSJ je zaključio da Tužilaštvo nije uspjelo dokazati izvan razumne sumnje da je preostalih 14 osoba navedenih u optužnici ubijeno od strane pripadnika Armije RBiH u Grabovici u vrijeme relevantno za slučaj. Pretresno vijeće je tokom slučaja konstatovalo da je Tužilaštvo sa spiska žrtava navedenih u optužnici povuklo šest imena.
Prije izvođenja predstave objavljeno je kako je doktor Bakir Nakaš dobitnik nagrade za promicanje kulture mira u 2018. godini, a koju dodjeljuje Međunarodni institut za mir.
Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se od 1950. godine na dan kada je, dvije godine ranije, potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi put u historiji čovječanstva priznato pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika”.
Skupština UN-a proglasila je 10. decembar kao Međunarodni dan ljudskih prava, kako bi se usmjerila pažnja “naroda svijeta” na Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima kao zajedničko mjerilo postignuća za sve narode i sve države.
(AbrašMEDIA)