Franjevac Kornelije Kordić godinama je seksualno zlostavljao maloljetne štićenice Doma za djecu bez roditeljskog staranja “Ivan Pavao II” u Čitluku i Vionici, pišu zagrebačke Novosti, pozivajući se na izjave pet bivših štićenica doma.
One su navele da su zlostavljanje doživljavale od 2001. do 2014. i da je spomenuti svećenik najviše vrebao djevojčice u dobi od 10 do 12 godina, među kojima su bila i djeca s poteškoćama u razvoju.
Novosti dalje navode kako su doznale da su prije devet godina o svemu bili pismeno obaviješteni mostarsko-duvanjski biskup Ratko Perić i Kordićev nadređeni, franjevački provincijal Ivan Sesar, ali i Sveta stolica.
“Iako su mjerodavne vlasti u Vatikanu 2010. i 2011. godine dobile izvještaje Perićeve biskupije, postupak protiv tog svećenika nikad nije pokrenut niti je do danas Kordić sankcioniran na bilo koji način. Tijekom istraživanja, koje je trajalo više od godinu dana, otkrili smo da je krajem dvijetisućitih o događajima iz doma poslano anonimno pismo biskupu Periću. Biskup nam je ovog tjedna potvrdio tu informaciju, rekavši da nije imao ovlasti istraživati toga svećenika. Stoga je njegov Biskupski ordinarijat čak dva puta, 2010. i 2011. godine, obavijestio o pismu Svetu stolicu i fra Ivana Sesara, tadašnjeg provincijala Hercegovačke franjevačke provincije, koji je kao Kordićev nadređeni snosio odgovornost za pokretanje istrage”, navodi zagrebački medij.
Sesar, s druge strane, za Novosti navodi da mu je Perić rekao “neke” informacije u jednom razgovoru, ali da mu, po njegovom sjećanju, pritužbu nikad nije fizički uručio, a s obzirom na to da je bila riječ o anonimnoj prijavi, dodaje da nije imao opravdanih razloga za pokretanje istrage.
Potom se hrvatskim kolegama javio i Sesar, koji je rekao da, kao tadašnji franjevački provincijal, nije imao nikakve formalne ni neformalne veze s dječijim domom ili Kordićevim aktivnostima u njemu. Dodao je da je saslušao Kordića, koji je negirao optužbe, i da je o tome obavijestio biskupa Perića.
“Priča je na koncu završila tako što je Vatikanu poslano izvješće s prijavom i Kordićevim iskazom. Nitko od navedenih nije pritom obavijestio policiju, iako ih zakon Bosne i Hercegovine obvezuje na takvo postupanje”, navode Novosti i dodaju da je tako “zataškan jedan od najvećih pedofilskih skandala u povijesti Katoličke crkve na ovim prostorima”.
Brojna svjedočenja
Kordić je nastavio obavljati svećeničke dužnosti. Nakon izostanka reakcije Katoličke crkve na anonimnu prijavu protiv njega, taj franjevac, prema tvrdnjama neimenovanih djevojaka, nastavio je bludničiti nad maloljetnicama bez roditelja. Kordić i dalje redovno posjećuje Dom za djecu “Ivan Pavao II”, čiji je jedan od upravnika od osnivanja, zajedno sa časnom sestrom Kornelijom Kordić, rođenom sestrom.
“Kad smo ga prošle nedjelje poslije mise suočili s detaljnim optužbama za napastovanje djevojčica, 83-godišnji Kordić je sve negirao. Iako je pismo bilo anonimno, rekao je da pretpostavlja tko je pošiljateljica, opisujući je kao pohlepnu lažljivicu koja mu pakuje zato što joj nije dao financijsku podršku koju je od njega tražila”, dodaju Novosti.
Novinari tog medija saznali su sadržaj anonimne prijave, te razgovarali i s djevojkama koje nemaju veze s pismom, ali su za Novosti odlučile progovoriti o događajima u domu u kojem su provele dio djetinjstva.
“U zadnjih godinu dana razgovarali smo s deset bivših štićenica te djevojaka koje su živjele u domu pripremajući se za poziv časnih sestara. Sve su nam redom, neovisno jedna o drugoj, potvrdile da je Kordić u brojnim prilikama dodirivao njih ili drugu djecu po intimnim dijelovima tijela.”
Priče djevojaka prenesene su bez otkrivanja identiteta jer su to tražile sagovornice zbog stida, straha da će imati problema u bogobojaznim sredinama u kojima žive, ali i bojazni od osvete Kordića i Katoličke crkve.
Prva sagovornica u dom je stigla kao dijete sredinom 1990-ih, kada je počela raditi ta institucija; Dom za djecu osnovan je 1994. na dvije lokacije, u centru Čitluka i obližnjem mjestu Vionica. Osnovala ga je sestra Josipa Kordić, utemeljiteljica Zajednice sestara Misionarki ranjene obitelji i druga Kornelijeva sestra.
Socijalne službe Bosne i Hercegovine tamo su posljednjih 25 godina poslale nekoliko stotina dječaka i djevojčica, najvećim dijelom djecu bez roditelja ili iz porodica kojima su oduzeta iz raznih razloga. Josipa Kordić preminula je 2003, pa je brigu za dom preuzela Kornelija Kordić, kada se, kako kaže prva sagovornica, stanje pogoršalo.
Odmor na krevetu
Nakon večernje mise i molitve, koju je Kordić predvodio u prostorijama doma, otišao bi kući i onda bi se vratio oko 20 sati.
“Do 23 sata obilazio je ženske sobe, dječaci ga nisu zanimali. Svaka soba imala je dva do pet kreveta. Za ‘laku noć’ bi išao od kreveta do kreveta i zavlačio ruke pod pokrivač, dirajući intimne dijelove tijela”, prisjeća se ona Kordićevog ‘rituala’.
Kordić je djecu dodirivao dok su se ispovijedala klečeći, nastavlja sagovornica Novosti, u hodniku tokom razgovora s djecom.
“Kako bi jedna od nas pobjegla, tako bi nastavio na drugoj. Nije ga smetalo prisustvo više djevojčica, samo je pazio da ga odrasli ne vide. Ne mogu reći da su baš sve to prošle. Imao je ‘miljenice’, cure kojima je poklanjao najveću pozornost. Znalo se tko su. Druge bi dirao onako usput.”
Više je puta, poput brojnih drugih djevojaka iz doma, odlazila čistiti samostanske prostorije u kojima je živio Kordić. Sjeća se da ih je svećenik pozvao u krevet “da se malo odmore”.
“Nismo na to pristale. Znale smo što to znači”, kaže i nastavlja kako je uvjerena da su za njegove ‘navike’ znali svi odrasli u Domu, mahom časne sestre.
Jedna od sagovornica, djevojka koja je sada u srednjim dvadesetima, tvrdi da je Kordić radio iste stvari i u domu u Vionici. Tamo su 2000-ih bila smještena manja djeca, do četvrtog razreda osnovne škole, dok je Čitluk bio rezerviran za nešto starije uzraste, da bi potom Vionica postala dom za djevojčice, a Čitluk za dječake.
Njena iskustva gotovo su identična pričama drugih sagovornica, od dodirivanja u dvorištu i prostorijama doma, pa do susreta ministranata. Najviše se sjeća 2008. i 2009, kad je imala 11 i 12 godina. Kaže da je nad njom i drugom djecom godinama bludničio i za vrijeme ljetnih praznika u Neumu.
“S obzirom na epilog ovog novinarskog istraživanja, oni koji bi trebali snositi odgovornost za propuste su Kordićeva crkvena subraća, s posebnim naglaskom na upozoreni Vatikan. Od nezaštićenih djevojčica i djevojaka bez roditelja, u ambijentu potpunog nepovjerenja, javno istupanje se nije moglo ni trebalo očekivati. Unatoč tome, jedna je osoba iz doma 2010. godine ipak reagirala anonimnim pismom biskupu Periću, ali njena reakcija, iako u konačnici dostavljena Svetoj stolici, nije naišla na odgovor”, pišu Novosti.
Izostala prijava policiji
Nakon što je Kordić potvrdio postojanje anonimnog pisma, tvrdeći da ga je o tome obavijestio Perić (koji demantira tu izjavu), Perićeva biskupija odgovorila je da Kordić, a posebno Dom za djecu u Čitluku i Vionici, ne potpadaju pod bilo kakvu vlast njihovog Biskupskog ordinarijata.
“U odgovoru na naš upit dodali su da su 25. studenoga 2010. o svemu obavijestili poglavara Hercegovačke franjevačke provincije Ivana Sesara, koji je po članku 16. Apostolskog pisma kompetentan voditi postupak istrage. ‘Obavijest Svetoj Stolici bila je više puta: 2010. i 2011. godine’, odgovorili su iz biskupije na pitanje o tome kad je o slučaju obaviješten Vatikan”, prenosi zagrebački portal.
“U zadnjih nekoliko dana poslali smo više upita na sve relevantne adrese koje se pri Svetoj stolici bave problemom crkvene pedofilije. Tražili smo ih da odgovore zašto ovaj slučaj nije temeljito istražen. Do zaključenja teksta nismo dobili odgovore. Informacije o Kordiću na kraju su tako došle do vrhovne crkvene vlasti.”
Kad je riječ o svjetovnim institucijama, kojima je, po zakonu, svaki građanin dužan prijaviti spoznaje o teškim krivičnim djelima, to je u ovom slučaju izostalo.
“Biskupa Perića, odnosno njegov ordinarijat, pitali smo zašto nije obavijestio policiju o sadržaju anonimnog pisma. To je bilo jedino pitanje na koje iz Biskupskog ordinarijata nismo dobili odgovor.”
“Na fotografijama snimljenima nedavno, u studenome 2018. godine, Perić i Kordić u istom su kadru. Dok franjevac polaže kamen temeljac za novu mjesnu crkvu, biskup iznad njega izgovara prigodni blagoslov. Pored Perića u tome se trenutku nalazi Dragan Čović, predsjednik HDZ-a u Bosni i Hercegovini”, pišu Novosti.
(Agencije)