Izvjestitelj Ujedinjenih naroda za prava na privatnost sastao se s osnivačem WikiLeaksa Julianom Assangeom u četvrtak u londonskome zatvoru, gdje čeka saslušanje u vezi s američkim zahtjevom za izručenjem i izricanje presude zbog kršenja jamčevine.
Assangeovi pristaše rekli su da se Joe Cannataci, izaslanik povjerenika UN-a za prava na privatnost, sastao s Assangeom u zatvoru Belmarsh, gdje se Assange nalazi otkad je optužen za kršenje uvjeta jamčevine u vezi s ranijim švedskim zahtjevom za izručenje.
“Pozdravljamo stalni angažman posebnih mehanizama UN-a u Assangeovu slučaju”, rekla je Jennifer Robinson, Assangeova odvjetnica, nakon posjeta.
“Zabrinjavajuće je to što je Ekvador istjerao gospodina Assangea iz veleposlanstva prije nego što se mogao dogoditi UN-ov posjet”, rekla je Robinson, referirajući se na Cannatacijeve planove da posjeti Assangea u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu.
Dužnosnici veleposlanstva dopustili su policiji da 11. travnja da uđe u zgradu kako bi uhitila Assangea zbog kršenja britanskih uvjeta jamčevine povezanih sa švedskim zahtjevima za izručenje.
Iz policije su kasnije potvrdili kako je 47-godišnji australski državljanin “uhićen u ime vlasti SAD-a”.
Predsjednik Ekvadora Lenin Moreno optužio je osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea za korištenje ekvadorskog veleposlanstva u Londonu kao “centra za špijuniranje” dok je tamo sedam godina boravio u azilu.
Moreno je rekao kako je Ekvador Assangeu ukinuo azil jer je uzastopno kršio međunarodne konvencije te su iz WikiLeaksa prijetili Quitou.
“Šteta je da su se, s našeg teritorija i uz dozvolu vlasti prethodne vlade, uz pomoć veleposlanstva Ekvadora u Londonu, miješali u procese drugih država”, poručio je u intervjuu za list Guardian.
“Ne možemo dopustiti da naša kuća, kuća koja je otvorila svoja vrata, postane centar za špijuniranje”, dodao je Moreno.
“Ovakve aktivnosti krše uvjete azila”.
UN-ov izvjestitelj za mučenje Nils Melzer ranije je izrazio bojazan da Assange neće imati pravično suđenje u Sjedinjenim Američkim Državama, koje su zatražile njegovo izručenje zbog informatičkog hakiranja, kako su javile agencije.
Melzer, koji je i profesor međunarodnog prava, ocjenjuje da Ekvador nije poštivao Assangeova “proceduralna prava” kad mu je ukinuo azil.
Američko ministarstva pravosuđa reklo je da su Assangea optužili za zavjeru s bivšom američkom obavještajnom analitičarkom Chelseom Manning zbog objave velike količine tajnih materijala 2010. godine.
Saslušanje o britanskom izručenju počet će sljedeći tjedan.
UN-ova radna skupina za samovoljna pritvaranja, panel neovisnih pravnih stručnjaka, presudio je 2016. godine da je Assange samovoljno pritvoren nakon njegova uhićenja u Londonu 2010. godine u vezi s optužbama za silovanje i seksualni napad u Švedskoj.
Assange je uhićen ranije ovog mjeseca te izveden pred Vestminsterski sud, koji ga je proglasio krivim za kršenje uvjeta privremenog puštanja na slobodu, kažnjivo godinom zatvora.
Britanska policija objavila je da je Assange lišen slobode sukladno zahtjevu za izručenje SAD-u te zbog kršenja privremenog puštanja na slobodu u Britaniji.
(Agencije)