Prema posljednjim zvaničnim statističkim podacima, najviše prosječne plate u regiji su zabilježene u Sloveniji i Hrvatskoj, a najniže u Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Prema posljednjim dostupnim podacima slovenskog Statističkog zavoda, prosječna mjesečna neto plata u toj zemlji iznosi 1.114 eura, navodi Anadolija.
Istovremeno, to je jedina plata u zemljama u regiji koja premašuje iznos od 1.000 eura.
Prosječna plata u Sloveniji je dvostruko veća od prosječnih primanja u skoro svim zemljama Balkana, isključujući Hrvatsku, u kojoj se prosječna mjesečna primanja približavaju sumi od 900 eura.
Poslije Slovenije slijedi upravo Hrvatska, još jedna članica Evropske unije iz regije Balkana, u kojoj, kako pokazuju zvanični podaci Državnog zavoda za statistiku za august, prosječna plata iznosi 6.438 kuna, odnosno 864 eura.
U BiH 472, u Srbiji 460 eura
Potom slijedi Crna gora, u kojoj je, prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku Crne Gore – Monstata, prosječna zarada bez poreza i doprinosa u augustu 2019. godine iznosila 517 eura.
Najniže prosječne plate u regiji su zabilježene u Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Prema podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, prosječna mjesečna isplaćena neto plata u u augustu ove godine iznosila je 925 konvertabilnih maraka, odnosno 472 eura, što je nešto više od plata u susjednoj Srbiji.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prosječna neto plata u augustu ove godine iznosila je 54.115 dinara, ili 460 eura.
Statistički podaci Zavoda za statistiku Sjeverne Makedonije su pokazali da je prosječna plata u junu ove godine iznosila 25.127 denara, odnosno 409 eura, što je najniža mjesečna zarada u regiji.
(Agencije)