Svaka četvrta mlada osoba, odnosno u prosjeku 23 odsto djece i omladine, zavisna je od pametnog telefona, pokazali su rezultati najnovijeg istraživanja.
Zavisnost od pametnog telefona, koja uključuje nervozu kada telefon nije dostupan ili zanemarivanje važnih aktivnosti, ima štetan uticaj na mentalno zdravlje.
Najveći broj zavisnika su djevojke od 17 do 19 godina, navodi se u istraživanju, objavio je “Juronjuz“.
“Naša analiza pokazala je posljedice ne samo prekomjernog korištenja, već disfunkcionalne upotrebe telefona. Utvrdili smo povezanost ovog ponašanja i pogoršanog mentalnog zdravlja”, rekao je jedan od autora istraživanja Ben Carter sa Instituta za psihijatriju, psihologiju i neurologiju pri King’s Collegeu u Londonu.
Kod osoba koje su zavisne od telefona primjećena je povećana depresija, anksioznost i stres, a imaju i problema sa spavanjem.
Mnogi problematični korisnici kažu da najveći dio vremena provode na društvenim mrežama.
Autori smatraju da je potrebno da se javnost upozna sa ovim problemom, jer će pametne telefone koristiti i naredne generacijem.
Oni navode da još nije precizno utvrđeno da li se radi o zavisnosti od samih pametnih telefona ili aplikacija koje koriste, te ukazuju na potrebu da se izvrše dodatna istraživanja da bi se utvrdile potencijalne posljedice po mentalno zdravlje budućih mladih generacija.
Naučnici su analizirali 41 studiju, objavljene od 2011. godine, a obuhvatile su 4.871 tinejdžera i mladu osobu iz Azije, Evrope i Amerike
(SRNA)