Sarajevo je i u nedjelju, treći dan za redom, bilo na vrhu popisa gradova svijeta u kojima je zabilježen najveći stupanj onečišćenja, podatak je dostupan na mrežnim stranicama AirVisual-a koji prikuplja podatke s mjernih postaja sa svih kontinenata.
Prema podacima dostupnima u nedjelju ujutro indeks kvalitete zraka (AQI) u Sarajevu bio je čak 405, čime je glavni grad Bosne i Hercegovine ostao na vrhu ljestvice najzagađenijih gradskih sredina diljem svijeta, prenosi Hina.
Druga na popisu bila je pakistanska prijestolnica Dhaka gdje je AQI iznosio 245, a treća australska Canberra oko koje danima bjesne golemi požari i AQI je iznosio 198.
Sva tri grada bila su označena kategorijom u kojoj je zrak opisan kao “vrlo nezdrav”.
U slučaju Sarajeva na stranicama AirVisuala zabilježno je prosječno teško onečišćenje zraka česticama prašine promjera 10 mikrometara na razini od 401 mikrograma po prostornom metru.
Međutim, stvarno stanje u nekim dijelovima grada bilo je još dramatičnije, odnosno gore od onoga u petak kada je zrak bio u kategoriji “opasnog po zdravlje” i kada se preporuča da pripadnici rizičnih skupina stanovništva poput djece, staraca i trudnica uopće ne izlaze iz kuća.
Meteorolozi postupno poboljšanje stanja zraka u Sarajevu predviđaju tek sredinom idućeg tjedna.
Onečišćenje zraka u Sarajevu nakon rata najvećim dijelom prouzročeno je individualnim ložištima na kruta goriva kojih ima više od 80 tisuća kao i gustim prometom vozila koje sarajevska kotlina jedva može apsorbirati, a svemu doprinose temperaturne inverzije tipične za zimske mjesece u kotlinskim područjima.
Zbog dramatičnog pogoršanja kvalitete zraka gradska uprava Sarajeva odlučila je prepoloviti cijene karata za žičaru koja iz središta Sarajeva vodi do Trebevića, a od početka sljedećeg tjedna, ovisno o zagađenju, najavljuju se i izmjene u školskom rasporedu kako bi se rasteretio javni prijevoz.
(Agencije)