Trump navodno ponudio Assangeu pomilovanje ukoliko porekne umješanost Rusije u američke izbore 2016.

Advokat Juliana Assangea tvrdi da je predsjednik Donald Trump ponudio pomilovanje osnivaču WikiLeaksa ukoliko kaže da Rusija nije bila umješana u razotkrivanje e-mailova tokom američkih izbora 2016. godine.

Izvor: BBC

Ponudu je navodno prenio bivši republički kongresmen Dejna Rohrabaher.

Assangeov advokat je iznio ove tvrdnje tokom pripremnog saslušanja pred vestminsterskim sudom uoči procesa sljedeće sedmice na kojem će se odlučiti o Assangeovom izručenju.

Bijela kuća je saopštila da se radi o „potpunoj izmišljotini i laži.”

Poruke koje objavio WikiLeaks uoči predsjedničkih izbora 2016. godine sadržale su poražavajuće detalje o Demokratskoj partiji i navodno su uništile šanse njene kandidatkinje Hilari Klinton.

Assange je ranije porekao da je ovaj materijal dobio iz Kremlja, iako su ruski obavještajci optuženi u Americi da su umješani u slučaj.

Na suđenju sljedeće sedmice raspravljaće se o Assangeovom izručenju Americi zbog 18 tačaka optužnice za prethodno objavljene diplomatske depeše.

Ukoliko bude proglašen krivim, može da bude osuđen na maksimalnih 175 godina zatvora.

Assangeov advokat Edvard Ficdžerald rekao je na sudu da postoje dokazi da je bivši kongresmen Rohrabaher iznio ponudu za pomilovanje.

Rohrabaher, poznat po otvorenoj podršci ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, posjetio je ambasadu Ekvadora u Londonu u kojoj je boravio Assange u avgustu 2017. godine, rekao je advokat.

U to vrijeme, sumnjalo se da je Rusija iza sramotnih e-mailova Demokratskog nacionalnog komiteta koje je objavio WikiLeaks – iako je Assange poricao da su Rusi bili umješani.

Ficdžerald je rekao da je tadašnja advokatica Assangea, Dženifer Robinson saopštila da će „Rohrabaher vidjeti Assangea i reći, prema uputstvu predsjednika, da mu nudi pomilovanje ili neki drugi izlaz ako Assange… kaže da Rusija nije imala nikakve veze sa procurjelim podacima.”

Okružna sutkinja Vanesa Barajtser je odlučila da je ovaj dokaz prihvatljiv u procesu.

BBC je pokušao da stupi u kontakt sa Rohrabaherom za komentar.

U odgovoru na ove tvrdnje, predstavnica za štampu Bijele kuće je rekla: „Predsjednik jedva da poznaje Dejnu Rohrabahera, sem što zna da je bivši kongresmen. Nikada nije razgovarao sa njim ovoj temi, pa ni skoro nijednoj temi.”

„Radi se o potpunoj izmišljotini i laži”, dodala je ona.

Trump je 2018. godine pohvalio Rodžrabahera rekavši da je „sjajan kongresmen” koji „vrijedno radi i svi ga poštuju.”

Dnevnik Vol Strit žurnal je 2017. godine pisao da je Rohrabaher kontaktirao Bijelu kuću pokušavajući da obezbijedi pomilovanje Assangea.

Rohrabaher je navodno tražio da Assange obezbijedi „dokaz” da Rusija nije bila izvor hakovanih e-mailova koje je WikiLeaks objavio tokom izbora u Americi 2016. godine.

Američko Ministarstvo pravde je 2018. godine optužilo 12 ruskih obavještajaca da su hakovali e-mailove Demokratskog nacionalnog komiteta i štaba kandidatkinje Hilari Klinton u zavjeri da se izvrši ujeicaj na ishod predsjedničkih izbora.

Optužnica i zahtjev za izručenje

Među 18 tačaka optužnice protiv Assangea su zavjera u cilju računarskih upada povezanih sa objavljivanjem stotina hiljada tajnih dokumenata dobijenih od bivše obavještajne analitičarke Čelsi Mening prije deset godina.

Suđenje za izručenje treba da počne u ponedjeljak pred Kraljevskim sudom. Tokom prve sedmice će se iznositi pravni argumenti obje strane.

Potom će suđenje biti odloženo, sve do nastavka procesa 18. maja, kada će obje strane tokom tri sedmice iznositi dokaze.

Assange je u pritvoru od prošlog septembra, pošto je odslužio 50 sedmica zatvora zbog kršenja uslova kaucije.

Osnivač WikiLeaksa je prethodno, od 2012. godine, živio u ambasadi Ekvadora da bi izbjegao izručenje Švedskoj zbog optužbi za seksualno napstvovanje. Assange je od početka poricao optužbe, koje su kasnije i odbačene.