Europska unija je pozvala Grčku da provede istragu o navodima o nasilju i drugim nezakonitim intervencijama protiv tražitelja azila i izbjeglica u toj zemlji.
“Očekujemo od grčkih dužnosnika da istraže navode o nasilju ili nezakonitim intervencijama”, kazao je glasnogovornik Europske komisije Adalbert Jahnz, prenosi Anadolija.
Na konferenciji za medije u Bruxellesu je kazao da je Grčka suočena s iznimnom situacijom te da treba djelovati umjereno i uz poštivanje temeljnih pravnih okvira.
Resorni turski ministar unutarnjih poslova Suleyman Soylu nedavno je priopćio da je Tursku preko Edirnea napustilo 142.175 migranata.
Grčke snage sigurnosti ne dozvoljavaju prelazak tim ljudima, pa su tisuće migranata ostale u tampon zoni između turskih i grčkih graničnih prelaza u toj regiji.
Grčka negira ‘tajne lokacije’
U međuvremenu je grčka Vlada odbacila navode The New York Timesa da ilegalne migrante pristigle iz Turske drži na tajnoj lokaciji, gdje nemaju pristup odvjetnicima i ne mogu podnijeti zahtjev za azilom, prenosi Hina.
Grčka je objavila da je u zadnja dva tjedna spriječila ulazak više od 42.000 migranata u zemlju, koristeći se često suzavcom i vodenim topovima.
The New York Times je u svojem članku citirao migrante koji su kazali da su ih pripadnici grčkih snaga sigurnosti uhvatili, svukli i pretukli te držali u kompleksu zgrada blizu granice.
List tvrdi, uz pomoć satelitskih snimaka i podataka s mobitela, da se lokacija nalazi kod sela Poros, na sjeveroistoku zemlje, nedaleko od grčko-turske granice, u delti rijeke Evros.
“U Grčkoj ne postoji tajni centar za pritvor” migranata, rekao je glasnogovornik Vlade Stelios Pestas novinarima, dodajući da ako strane novine znaju za tu lokaciju, ona nije tajna.
“Sva pitanja koja se odnose na čuvanje granica ili sigurnost su transparentna. Ustav se poštuje… i nema ničeg tajnog.”
Turska otvorila granice za migrante
Grčka je 3. ožujka donijela odluku o suspenziji podnošenja zahtjeva za azilom na mjesec dana i o trenutačnoj deportaciji migranata uhvaćenih pri prelasku granice.
Turska je 28. veljače odlučila otvoriti granice i pustiti migrante u Europu.
Na turskom teritoriju je gotovo 3,6 milijuna izbjeglica i migranata.
Ankara je 2016. godine sklopila sporazum s Bruxellesom kojim se obvezala zadržati te migrante na svojem teritoriju, u zamjenu za financijsku pomoć.
No, tvrdi da je do sada dobila samo blizu pola od obećanih šest milijardi eura.
(Agencije)