Svibanj 2020. bio je najtopliji mjesec od početka mjerenja, navodi europska agencija Copernicus koja prati klimatske promjene na planetu te ističe da su posebno na Arktiku ove godine izmjerene temperature znatno više od prosječnih.
“Svibanj je bio 0,63 stupnjeva Celzijevih topliji od prosjeka za taj mjesec izmjeren od 1981. do 2010. godine i time je svibanj 2020. najtopliji od početka mjerenja”, objavio je Copernicus u priopćenju u petak.
Svibanj 2020. tako je premašio po temperaturama mjesec svibanj u 2016., odnosno 2017., navodi Copernicus.
Najviše temperature izmjerene u odnosu na normalne, pa čak “vrlo normalne” bile su one u Sibiru gdje je temperatura u svibnju bila prosječno 10 stupnjeva Celzijevih iznad normale.
Na sjeverozapadu te regije, pucanje leda na rijekama Ob i Jenisej nije nikada počelo tako rano otkako se provode mjerenja, piše Copernicus.
Proljeće je bilo osobito blago u velikom dijelu artičke regije, napose na zapadu Aljaske, ali bilo je blago i na Antarktici.
Na svjetskoj razini, europska agencija Copernicus ističe da je proteklih 12 mjeseci (od lipnja 2019. do svibnja 2020.) jednako periodu najtoplije godine od početka mjerenja, a to je bilo od listopada 2015. do rujna 2016., s temperaturom 0,7 stupnjeva Celzijvevih iznad normale.
Zbog globalnog zatopljenja izazvanog emisijama plinova s učinkom staklenika, a za što je odgovoran čovjek svojim djelovanjem, planet je već topliji za 1 stupanj Celzijev od preindustrijske ere.
Ta činjenica izazvala je niz drugih ekstremih meteoroloških promjena kao što su velike vrućine, suše i poplave.
Godina 2019. bila je druga najtoplija godina u svijetu, nakon 2016., a stručnjaci očekuju da prosječna globalna temperature dosegne novi rekord u idućih pet godina – 2020. do 2024.
(HINA)