Ljekovito i aromatično bilje je stabilan i unosan posao

Sweden/USAID FARMA II projekt podržao je bh. proizvođače i prerađivače ljekovitog i aromatičnog bilja da šire poslovanje, uz istovremeno povećanje broja žena i mladih koji su uključeni u taj sektor.

– Cijene ljekovitog i aromatičnog bilja ne opadaju. Nismo dostigli nivoe hiperprodukcije, a potražnja i otkup su stabilni i sigurni – izjavio je Petar Ninić iz Agro Biznis Servisa iz Banje Luke.

Dodao je da se ljekovite i aromatične biljke mogu koristiti za pravljenje velikog broja finalnih proizvoda, od sapuna i krema, preko losiona i biljnih čajeva, do aroma lampi, itd.

Zbog svih tih razloga, a kako bi se što veći broj žena i mladih iz ruralnih područja uključili u proizvodnju i preradu ljekovitog i aromatičnog bilja, projekt FARMA II je angažovao Ninića i nekoliko drugih savjetnika da provedu praktičnu obuku o održivom poslovnom modelu u ovom sektoru.

Pošto su ublažene mjere prevencije, uvedene zbog pandemije COVID-19, oni se mogu vratiti na teren i organizovati grupne sesije.

– Obuka koju trenutno organizujemo i pružamo za više od 30 žena i mladih iz regija Banje Luke, Srbca i Skelana, obuhvata sve korake, od pripreme tla, preko sjetve, suzbijanja korova i gnojenja, do žetve, prerade ljekovitog bilja i izrade konačnih proizvoda. Također, obuka će uključivat i sesije o poduzetništvu i marketingu, i na taj način ćemo zatvoriti krug – objasnio je Ninić.

Naglasio je da svi polaznici treninga već rade u poljoprivredi, bilo stalno ili povremeno, te da su odlučili ući u svijet ljekovitog i aromatičnog bilja, diversifikovati proizvodnju i povećati svoje prihode.

Za Mladena Orašanina, vlasnika kompanije Bilje i ljekobilje iz Sokoca, proizvodnja i prerada ljekovitog i aromatičnog bilja je više od posla.

– Volim ono što radim. Prvo sam sa svojim ocem počeo sakupljati smoniklo ljekovito i aromatično bilje, još devedesetih godina. Kako je posao počeo da raste, 2015. smo registrovali kompaniju i počeli izvoziti smrekine bobice u Njemačku – naveo je Orašanin.

Dodao je da su uz podršku projekta FARMA II, 2017. dobili prvu industrijsku destilacijsku jedinicu od 1.500 litara, a sami su uložili u peć za sušenje.

Napomenuo je da je njihov posao procvjetao u 2017. i da su preradili oko 300 tona različitih biljaka i gljiva otkupljenih od više od 100 ugovorenih poljoprivrednika i sakupljača. Ali stvari su se promijenile.

– U ovom poslu ovisimo o prirodi, a 2018. i 2019. su bile loše godine sa otežanim vremenskim uslovima i naše poslovanje se smanjilo za 80 posto. Projekt FARMA II je ponovo bio tu za nas, i uz adekvatne savjete i obuku, odlučili smo da počnemo sa uzgojem našeg bilja. Nakon detaljne analize potražnje na tržištu, odlučili smo posaditi kamilicu na deset hektara zemlje – istakao je Orašanin.

Kompanija Bilje i ljekobilje planira iduće godine proširiti uzgoj kamilice na 50 hektara, a prije nekoliko dana uz podršku projekta FARMA II su organizovali obuku za dodatnih 30 poljoprivrednika kako bi ih pripremili za sakupljanje bilja, ali i da ih motivišu da se okrenu proizvodnji i preradi ljekovitog i aromatičnog bilja, saopćeno je iz tog projekta.

(FENA)