Stručnjaci upozoravaju da je sve više oboljelih od Parkinsonove bolesti te da bi broj oboljelih širom svijeta do 2040. godine mogao dostići 18 miliona.
Predsjednica Turskog udruženja neurologa Serefnur Ozturk, u pisanom saopćenju koje je objavila povodom Svjetskog dana mozga, kazala je da je 12 posto smrtnih slučajeva uzrokovano neurološkim bolestima, prenosi Anadolija.
Ističući da je ovogodišnja tema Parkinsonova bolest, napomenula je da to druga najčešća neurološka bolest, poslije Alzheimerove bolesti.
“Pretpostavljamo da se u Turskoj nalazi oko 150.000 oboljelih od Parkinsonove bolesti”, kazala je Ozturk te dodala da će u narednom periodu, zbog brzog starenja, taj broj biti mnogo veći.
Moderator radne grupe za poremećaje pokreta Turskog udruženja neurologa Raif Cakmur je istakao da je najveći uzrok koji dovodi do Parkinsonove bolesti nedostatak dopamina.
‘Pandemija bez infekcije’
Kazao je da je riječ o bolesti koja sporo napreduje te da se ubraja među neurodegenerativne bolesti.
“Prvi simptomi bolesti su povezani s pokretima, no u posljednjim godinama su se pojavili i simptomi poput slabljenja čula mirisa, opstipacije, depresije, poremećajima u spavanju i bolova. Tremor, odnosno drhtanje, glavni je simptom kod skoro 75 posto oboljelih. Međutim, kod 25 posto oboljelih se uopće ne susrećemo s tim simptomom”, rekao je Cakmur.
Napomenuo je da je osnovni faktor rizika za Parkinsonovu bolest starenje.
“Prema jednoj grupi istraživača, Parkinsonova bolest pokazuje sve karakteristike pandemije. Neki stručnjaci su nedavno, prije pandemije korona virusa, pisali o Parkinsonovoj bolesti navodeći da je riječ o pandemiji bez infekcije. Pretpostavlja se da bi do 2040. godine broj oboljelih od ove bolesti mogao dostići 18 miliona”, zaključio je Cakmur.
(Agencije)