Danas je četvrtak, 17. septembar/rujan, 261. dan 2020. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
1665. – U Londonu je izbila epidemija kuge u kojoj je umrlo oko 70.000 ljudi.
1787. – U Philadelphiji je potpisan ustav SAD-a, najstariji savezni ustav koji je još u uporabi.
1809. – Mirom u Fredrikshamu završen je švedsko-ruski rat, u kom je Rusija osvojila Finsku.
1857. – Rođen ruski fizičar Konstantin Eduardovič Ciolkovski, otac astronautike. Još 1883. izložio je ideje o korišćenju reaktivnog pogona kod letjelica, a 1903. objavio prvo klasično djelo iz teorije astronautike: “Ispitivanje vasionskog prostora reaktivnim aparatima”. Postavio je osnovne jednačine kretanja rakete promjenljive mase u bezvazdušnom prostoru. Sovjetska Akademija nauka je ustanovila “Zlatnu medalju Ciolkovskog” za izuzetan doprinos astronautici i istraživanju kosmosa.
1900. – Britanska kraljica Victoria I potpisala je dokument kojim je Australija ušla u Komonvelt kao federalna unija šest bivših britanskih kolonija.
1918. – Poslije trodnevne ofanzive Prva i Druga srpska armija uz pomoć dvije francuske divizije probile Solunski front.
1921. – Osnovan je FK Željezničar.
1931. – Kompanija “RCA Viktorr” predstavila je prvu long play gramofonsku ploču na 33 obrtaja u hotelu „Savoy“ u New Yorku.
1934. – Sovjetski Savez se pridružio Ligi naroda (protivili su se Nizozemska, Švicarska i Protugal).
1939. – Sovjetska Crvena armija ušla je u Poljsku sa istoka, zaposjela krajeve zapadne Bjelorusije i Ukrajine i zarobila 217.000 Poljaka. Nijemci su napali Varšavu iz vazduha i sa kopna.
1944. – Spuštanjem britanskih padobranaca kod grada Arnhema u Holandiji počela je operacija Market Garden.
1948. – Rođen je bosanskohercegovački kantautor Kemal Monteno.
1970. – U Jordanu otpočeli oružani sukobi armije kralja Huseina i palestinskih gerilaca.
1978. – U Camp Davidu su egipatski predsjednik Anwar al-Sadat i izraelski premijer Menechem Begin potpisali, uz posredovanje SAD, “Campdavidski sporazum”, kojim prestaje ratno stanje između dviju država.
1994. – Umro je britanski filozof austrijskog porijekla Karl Raimund Popper, jedan od najutjecajnijih mislilaca 20. vijeka. U filozofiju je uveo “princip opovrgljivosti”, prema kojem se tvrdnja može smatrati naučnom samo ako se u principu može dokazati njena pogrešnost, dok tvrdnje koje ne ispunjavaju taj uslov spadaju u metafiziku. Dela: “Logika istraživanja”, “Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji”, “Bijeda istoricizma”.
(AbrašMEDIA)