Otvaranje škola širom svijeta nakon karantina i odmora generalno nije povezano s porastom infekcije korona virusom, ali će zatvaranje zbog pandemije ove godine ostaviti “dug u učenju” od 300 milijardi školskih dana, pokazala je analiza na osnovu podataka iz 191 zemlje.
U studiji nezavisne obrazovne fondacije Uvidi u obrazovanje (Insights for Education) sa sjedištem u Ženevi piše da će 84 posto od navedenih 300 milijardi dana izgubiti djeca u siromašnijim zemljama.
Upozorava se da 711 miliona đaka i dalje ne ide u školu, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
“Pretpostavljalo se da će otvaranje škola povećati zarazu, a da će njihovo zatvaranje smanjiti prenos, ali stvarnost je mnogo kompleksnija”, kaže Randa Grob-Zakhary, osnivač i izvršni direktor fondacije.
Uzeti u obzir i druge faktore
Velika većina, 92 posto, zemalja su u prvom valu pandemije počele ponovo otvarati škole, iako se suočavaju s drugim udarom.
Fondacija je otkrila da su 52 zemlje koje su u augustu i septembru ponovo dozvolile održavanje nastave, među kojima su Francuska i Španija, tokom odmora imale porast stope zaraze u odnosu na period kada su škole zatvorene.
Međutim, u Velikoj Britaniji i Mađarskoj stopa zaraze je opala neposredno nakon zatvaranja škola, ostala niska u periodu dok su bile zatvorene, a počela rasti kada su se škole ponovo otvorile.
Analiza 52 zemlje utvrdila je da nema čvrste povezanosti rada škola i infekcija i da treba uzeti u obzir i druge faktore.
“Ključno je da se uči od zemalja koje se ponovo otvaraju dok broj zaraženih raste”, navodi Grob-Zakhary.
(Agencije)