Ni efikasna vakcina za korona virus neće na proljeće vratiti život u normalu, upozorila je grupa vodećih naučnika britanskog Kraljevskog koledža.
Iako se vakcina često doživljava kao “sveti gral”, koji će okončati pandemiju, naučnici u izvještaju ističu da moramo biti realni u pogledu toga šta ona uistinu može postići i kada.
Kažu da bi nametnute restrikcije možda trebalo postepeno ublažavati, jer bi moglo proći i godinu dana dok ne dobijemo efikasnu vakcinu.
Trenutno se u svijetu razvija više od 200 vrsta vakcina protiv korona virusa, prenosi Hina, pozivajući se na BBC.
“Vakcina pruža veliku nadu u potencijalni kraj pandemije, no dobro znamo da je historija razvoja vakcina puna neuspjeha”, rekla je Fiona Culley sa Nacionalnog instituta za srce i pluća Kraljevskog koledža u Londonu.
Uprkos optimizmu britanske vlade, koja najavljuje da bi se neke osobe mogle vakcinisati još ove godine, a masovno bi vakcinisanje moglo početi već početkom iduće, Kraljevsko društvo upozorava da je riječ o dugotrajnom procesu.
‘Pred nama je mnogo izazova’
“Čak i kada vakcina bude dostupna, to ne znači da će se za mjesec dana svi uspjeti vakcinisati. Govorimo o šest, devet meseci… možda i godinu dana”, kaže Nilay Shah, šef Odjela za hemijski inženjering na londonskom Kraljevskom koledžu.
“Nema govora o tome da će se život u martu odjednom vratiti u normalu”, dodaje.
Istraživači upozoravaju da je pred svima još puno izazova te da će biti potrebno još mnogo vremena da bi se dobili svi značajni odgovori, poput onog o stjecanju dugoročnog imuniteta.
Dodaje da se neki od eksperimentalnih pristupa koji se poduzimaju, poput proizvodnje mRNK vakcine, nikada do sada nisu masovno provodili.
Problemi se javljaju i kada su posrijedi sirovine, poput same vakcine i staklenih bočica, ali i kapaciteta hladnjaka u kojima će se ono čuvati, jer neke vakcine treba pohraniti na temperaturi od minus 80 stepeni Celzijevih.
Shah procjenjuje da bi se vakcinisanje moralo odvijati deset puta većom brzinom od godišnjeg vakcinisanja protiv gripe te bi se radilo o poslu s punim radnim vremenom za oko 30.000 obučenih medicinskih radnika.
(Agencije)