Borba za opstanak kulture i umjetnika

U Vladi Kantona Sarajevo održan je jučer sastanak direktora 12 javnih ustanova kulture sa ministrom kulture i sporta KS Kenanom Alikadićem. Ministar Alikadić upoznat je sa negativnim posljedicama koje je moratoriji na zapošljavanje, usvojen krajem septembra u Skupštini KS, proizveo u radu kantonalnih kulturnih institucija.

Na sastanku je zatraženo da se iz zaključaka Skupštine KS od 29. septembra izuzmu javne ustanove kulture, te da se odobre aktivnosti neophodne za njihovo neometano funkcionisanje.

Imenovati upravne odbore

Traži se da Vlada Kantona Sarajevo hitno imenuje upravne i nadzorne odbore javnih ustanova kulture.

Također, Vlada ili resorni ministar trebaju biti što prije ovlašteni da po hitnoj proceduri odobravaju zaključavanje svih vrsta ugovora iz člana 30. Kolektivnog ugovora za djelatnost kulture.

Zaključci sa sastanka su upućeni Skupštini Kantona Sarajevo na razmatranje, a potpisuju je direktori Narodnog pozorišta Sarajevo, Sarajevske filharmonije, Pozorišta mladih Sarajevo, Kamernog teatra 55, Sarajevskog ratnog teatra SARTR, Međunarodnog teatrarskog festivala MESS, Muzeja Sarajeva, Kantonalnog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, Historijskog arhiva Sarajevo, Bosanskog kulturnog centra KS, Biblioteke Sarajeva i Muzeja „Alija Izetbegović“.

Sastanak je uslijedio nakon što su direktori ustanova kulture jučer održali konferenciju za medije na kojoj su izrazili svoje nezadovoljstvo usvojenim zaključkom obrazlažući kako će primjena odluke biti pogubna za rad ustanova kulture.

Potpisnici pisma

Zabrinuti budućnošću kolektiva, kojima rukovode, obznanili su pismo, u stvari apel, u kojem negoduju zbog odluke o moratoriju. Pismo su potpisali direktori najvažnijih kulturnih institucija u Kantonu Sarajevo: Izudin Bajrović, Emir Hadžihafizbegović, Nihad Kreševljaković, Aleš Kurt, Samir Lokvančić, Ismir Fazlić, Dario Vučić i Adnan Džindo.

Potpisani traže da se zakljičak hitno reevidira i da se “naše institucije izuzmu iz ovog zaključka”.

Pismo u cjelosti glasi:

“Poštovani poslanici Skupštine Kantona Sarajevo, ministri u Vladi Kantona Sarajevo, poštovani Premijeru, gospodine Nenadiću.

Nakon usvojenih zaključaka na Skupštini Kantona Sarajevo koji su direktno onemogućili rad sarajevskih teatara, isto tako i Opere, Baleta, Filharmonije i lnternacionalnog teatarskog festivala MESS, mi direktori ovih institucija šaljemo javni apel da se ovaj zaključak Skupštine Kantona Sarajevo, pod hitno revidira i da se naše institucije izuzmu iz ovog zaključka. U protivnom naš dalji rad bi bio nezakonit i mi već danas, dok pišemo ovaj apel, radimo nelegalna.

Dakle, u skladu sa navedenim zaključkom, kao i obavještenjem koje smo dobili od strane našeg resornog ministarstva kulture i sporta i Ministra,gospodina Kenana Alikadića, gore navedenim institucijama kulture zabranjuje se rad i angažman na privremenim i povremenim poslovima, ostajemo bez upravnih odbora, zabranjuje nam se rad ugovorom o djelu, zabranjuju se autorski honorari, zabranj uje se bilo kakva vrsta potpisivanja ugovora sa saradnicima na predstavama, čak se, koje li groteske, zabranjuje i rad hostesa (to su obično studenti koji rade na garderobi i na uvođenju publike u salu).

Šokirani smo da se ovako neselektivno donio jedan zaklj učak, i duboko vjerujemo da se radi o previdu koji će brzo biti ispravljen.

Mi, potpisnici ovog apela, potpuno smo svjesni i podržavamo inicijativu Skupština Kantona Sarajevo da se stane na kraj nezakonitom zapošljavanju, uhljebljavanju i jednom administrativno pravnom neredu unutar raznih kantonalnih preduzeća.

Ali, pri donošenju takve odluke moralo se biti obazriv, i ne tretirati jednako vodovod i balet, operu i javni prijevoz, i teatar i parkinge. Molimo vas da teatar i kulturu poštedite vaših političkih obračuna unutar Kantona Sarajevo.

Problemi u našim institucijama generiraju od samog prestanka agresije na BiH punih 25 godina. Sistematska atrofija rada u našim institucijama dovela je sve nas u jednu ‘eketovsku situaciju’. Mi ne samo da nemamo dovoljno sredstava za naš finalni proizvod koji se zove predstava, nego radimo u prepolovljenoj sistematizaciji, što se vrlo egzaktno može dokazati.

Možda je i dobro da se desila ova alarmantna situacija koja je upalila crveno svjetlo u teatrima i postavila krucijalno pitanje: Da li su glavnom gradu BiH Teatar, Opera, Balet, Filharmonija i MESS potrebni, ili ne?

Završavajući ovo naše pismo, obraćanje ili apel, kako god hoćete, predlažemo hitnu izmjenu ovog zaključka i to na način da se naše institucije dodaju u zaključku onim koje ste naveli u tačci 3. ovoga zaključka, čime bi se ova, duboko vjerujemo nenamjerna nepravda unutar skupštinskog odlučivanja prema našim institucijama ispravila”.

(Agencije)