Maske za lice smanjuju za 99,9 posto rizik širenja velikih kapljica povezanih s opasnošću širenja korona virusa kada čovjek govori ili kašlje, pokazala je nova studija.
Žena u uspravnom položaju udaljena dva metra od muškarca koji kašlje bez maske izložena je 10.000 puta više širenju kapljica koje potencijalno nose virus, izvijestili su u časopisu Royal Society Open Science.
“Nema nikakve sumnje da maske za lice mogu značajno smanjiti disperziju kapljica koje potencijalno nose virus”, rekao je za AFP glavni autor studije Ignazio Maria Viola, stručnjak za dinamiku fluida na Univerzitetu u Edinburghu, prenosi Hina.
Autori studije kažu da su kapljice koje se poput projektila izbacuju kada se govori ili kašlje, te potom zbog gravitacije padaju na tlo, glavni pokretač transmisije virusa Sars-CoV-2.
Manje, finije kapljice, koje čine aerosol, mogu ostati u zraku duže razdoblje i predstavljaju rizik, posebno u zatvorenim slabo prozračivanim prostorima, bez struje zraka i kada ljudi ne nose maske ili ih nose na pogrešan način, ispod nosa.
Važnost nošenja maski
“Stalno izdišemo čitavu paletu kapljica, od mikro nivoa do onog od milimetra, a neke padaju na tlo brže od drugih, ovisno o temperaturi, vlažnosti, a posebno struji zraka”, dodaje naučnik.
Studija se koncentrirala na čestice od više od 170 mikrona u promjeru, dva do četiri puta veće od ljudske vlasi kose.
Čestice aerosola manje su od 20 do 30 mikrona.
“U našoj studiji, za veće kapljice koje smo mjerili, govorimo o smanjenju od 99,9 posto”, naglašava Ignazio Maria Viola.
Univerzalno nošenje maski smanjilo bi broj mrtvih u svijetu za 40.000 do 1. aprila, objavio je institut za zdravstvenu metriku i procjene iz Seattlea u Washingtonu.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti iz Washingtona kaže da maske ne blokiraju efikasno samo veće kapljice, već mogu također blokirati i fine kapljice i čestice, koje obično opisujemo kao aerosol.
Virus SARS-CoV-2 koji izaziva koronavirusnu bolest COVID-19 promjera je oko 0,1 mikrona.
(Agencije)