Nadležni za zaštitu podataka u svim zemljama Evropske unije mogu pokrenuti postupke zbog kršenja pravila o privatnim podacima protiv Facebooka, iako je riječ o kompaniji sa sjedištem u Irskoj, ocijenio je generalni pravobranilac Suda pravde Evropske unije Michal Bobek.
U slučaju Facebooka nadležno tijelo za zaštitu podataka u Irskoj je na prvom mjestu odgovorno za provođenje procedura zbog kršenja zakona EU-a o zaštiti podataka, navedeno je u Bobekovom mišljenju, prenosi Anadolija.
Međutim, pravni nalazi su pokazali da “vodeće tijelo za zaštitu podataka ne može biti smatrano kao jedini izvršitelj Općeg zakona o zaštiti podataka u prekograničnim situacijama te da mora blisko sarađivati sa svim ostalim organima za zaštitu podataka kojih se to tiče”.
To znači da bilo koji organ nadležan za zaštitu podataka u zemljama EU-a može pokrenuti postupak protiv Facebooka ili bilo koje druge kompanije zbog nepoštovanja Općeg zakona.
Belgija pokrenula postupak 2015.
Belgija je 2015. godine pokrenula postupak protiv Facebooka zbog primjene “autoriziranih kolačića” na profilima belgijskih korisnika.
S obzirom na to da je sjedište te kompanije u Irskoj, Facebook je saopćio da je to jedini nadležan organ koji može komentirati takvu žalbu.
Generalni pravobranilac odbio je takvo mišljenje.
Savjeti generalnog pravobranioca nisu pravno-obavezujući za Sud EU-a, ali se oni usvajaju u velikoj većini slučajeva.
Ukoliko budu usvojeni, nadležni mogu pokrenuti postupke protiv platformi društvenih mreža širom EU-a.
(Agencije)