Danas je utorak, 27. juli/srpanj, 208. dan 2021. godine.
DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN
916. – Umro je slovenski prosvjetitelj Kliment Ohridski, najpoznatiji učenik braće Ćirila i Metodija i njihov saradnik u širenju slovenske pismenosti i književnosti.
1377. – Radi zaštite od kuge, dubrovačko Veliko vijeće prvo je u Europi odredilo karantenu za putnike.
1839. – Počeo je Opijumski rat Kine i Velike Britanije, kada su kineske vlasti u luci u Kantonu zaplijenile i uništile 20.000 sanduka opijuma.
1841. – U dvoboju je ubijen ruski pjesnik Mihail Jurjevič Ljermontov. Obeshrabren stanjem u Rusiji, padao je u rezignaciju i osjećao nemoć inteligencije da riješi teška pitanja epohe. Zbog slobodoumnih stihova dvaput je protjerivan na Kavkaz. Djela: roman “Junak našeg doba”, drama “Maskarada”, poeme “Demon”, “Mciri”, “Pjesma o trgovcu Kalašnikovu”, pjesme “Oblaci”, “Misao”, “Prorok”, “Dimiskija”, “Otadžbina”, “Borodino”.
1844. – Umro je engleski hemičar i fizičar John Dalton, jedan od osnivača atomske teorije materije (“Novi sistem filozofije hemije”). Proučavao je anomaliju neprepoznavanja boja, koja je po njemu nazvana daltonizam.
1874. – U Kragujevcu je pokrenut list „Glas javnosti“, glasilo socijalista Svetozara Markovića.
1905. – Rođen je Petar Lubarda, jedan od najznačajnijih jugoslovenskih slikara 20. vijeka. Prije Drugog svjetskog rata je stvarao postimpresionističkim i ekspresionističkim postupkom slike guste materije i zasićene atmosfere. Poslije rata je postepeno promijenio orijentaciju i stvaralački impuls i snažan slikarski temperament su ga uputili na dinamične kompozicije jarkih boja u funkciji dramskih sadržaja i nacionalnog epskog karaktera. Slikao je i predjele, mrtvu prirodu, portrete, a u posljednjem stvaralačkom periodu se oprobao u apstraktnom slikarstvu, zadržavajući osobeni stil i prepoznatljiv snažan kolorit.
1927. – Rođena je Fana Kočovska, partizanka i narodni heroj Jugoslavije.
1941. – U Hrvatskoj i BiH izbio ustanak protiv fašističkog okupatora. Ustanici su zauzeli Drvar i Grahovo u borbi koju su poveli protiv ustaša i njemačkih okupatora. Napad na Drvar je u vrijeme postojanja SFR Jugoslavije proslavljan kao Dan ustanka naroda Bosne i Hercegovine.
1946. – Rođen je Rade Šerbedžija, jugoslovenski filmski, televizijski i kazališni glumac, pjesnik i muzičar.
1953. – U Panmundžomu je potpisan sporazum o primirju u Korejskom ratu, čime je okončan trogodišnji rat, u kojem je poginulo 1,6 miliona Korejaca i Kineza i preko 118.000 pripadnika trupa UN (SAD).
1955. – Austrija je obnovila državni suverenitet pošto su zemlju nakon 17 godina napustile strane trupe, njemačke po završetku Drugog svjetskog rata, a savezničke 10 godina kasnije.
1985. – U državnom udaru u Ugandi svrgnut je predsjednik Milton Apollo Obote, koji je bio šef države od 1966. do 1971, kada ga je oborio Idi Amin Dada. Drugi put je postao predsjednik 1979.
1990. – Bjelorusija se otcijepila od SSSR-a.
1993. – U Ženevi je počela desetodnevna konferencija na kojoj su, prvi put poslije tri mjeseca, direktno pregovarali predstavnici triju zaraćenih strana u BiH. Osim međunarodnih predstavnika, na skupu su učestvovali lideri Jugoslavije i Hrvatske, ali konferencija nije uspjela da zaustavi rat u BiH.
2001. – SAD su produžile sankcije Iranu i Libiji na još pet godina.
2010. – Island je počeo pregovore o članstvu u Evropskoj uniji. Premijer nove islandske vlade Sigmundur Gunnlaugsson 22. maja 2013. privremeno je otkazao dalje pregovore o učlanjenju u Evropsku uniju, a potom je 12. marta 2015. Island povukao zahtjev za članstvo.
(AbrašMEDIA)