Milijarda djece u ekstremnom riziku od klimatskih utjecaja

Skoro polovina od 2,2 milijarde djece na svijetu već je u “izuzetno visokom riziku” od utjecaja klimatske krize i zagađenja, ocijenjeno je u najnovijem izvještaju Unicefa, a direktorka te agencije UN Henrietta Fore situaciju naziva “nezamislivo strašnom”.

Skoro svako dijete širom svijeta bilo je izloženo riziku od najmanje jednog od današnjih utjecaja, uključujući toplotne talase, poplave, ciklone, bolesti, sušu i zagađenje vazduha, navodi se u izvještaju, a prenosi britanski list Guardian.

Napominje se, međutim, da jedna milijarda djece živi u 33 zemlje koje su suočene sa tri ili četiri utjecaja istovremeno. Među tim zemljama su Indija, Nigerija i Filipini, kao i veći dio podsaharske Afrike.

Ovaj izvještaj je prvi koji je kombinovao mape klimatskih i ekoloških uticaja visoke rezolucije sa mapama ugroženosti djece, kao što su siromaštvo i pristup čistoj vodi, zdravstvena zaštita i obrazovanje, navodi Tanjug.

“To u suštini pokazuje vjerovatnoću sposobnosti djeteta da preživi klimatske promjene”, rekao je Nick Rees, jedan od autora izvještaja.

Izvještaj je objavljen u saradnji sa omladinskim klimatskim aktivistima na treću godišnjicu od prvog školskog štrajka Grete Thunberg, što je rezultiralo globalnim pokretom. Nakon pauze u javnim demonstracijama tokom pandemije korona virusa, globalni klimatski štrajk planiran je za 24. septembar.

“Prvi put ovaj izvještaj daje potpunu sliku o tome gdje su i kako djeca podložna klimatskim promjenama, a ta slika je gotovo nezamislivo strašna”, ocijenila je direktorka Unicefa Henrietta Fore.

“Djeca su posebno osjetljiva na klimatske opasnosti. U poređenju sa odraslima, djeci je potrebno više hrane i vode po jedinici tjelesne težine i manje su sposobna da prežive ekstremne vremenske uslove”, poručila je Henrietta Fore.

Izvještaj poziva na uključivanje mladih u sve klimatske pregovore i odluke, uključujući i na samitu UN COP26 u Glazgovu u novembru.

“Odluke će definisati njihovu budućnost. Djeca i mladi ljudi moraju biti prepoznati kao zakoniti nasljednici ove planete koju svi dijelimo”, dodala je direktorka Unicefa.

U izvještaju je otkriveno da je 920 miliona djece visoko izloženo nestašici vode, 820 miliona toplotnim talasima i 600 miliona vektorskim bolestima kao što su malarija i denga groznica, koje će se vjerovatno pogoršati sa širenjem klimatskih uslova koji odgovaraju komarcima i patogenima.

Podaci su otkrili i da 300 miliona djece živi u područjima sa ekstremnim zagađenjem vazduha.

(Agencije)