SAD je zemlja koja daleko najviše doprinosi zagađenju plastikom u svijetu, pokazuje novi izvještaj objavljen, koji poziva na razvoj nacionalne strategije kako bi se tome stalo na kraj.
Ukupno, SAD je generirao oko 42 miliona tona plastičnog otpada 2016., više nego dvostruko u odnosu na Kinu i više od zemalja EU-a zajedno, pokazuje izvještaj Nacionalne akademije za nauku, inženjerstvo i medicinu.
Pritom SAD predstavlja manje od pet posto svjetske populacije.
Prosječno svaki Amerikanac stvori godišnje 130 kilograma plastičnog otpada, a na drugom mjestu je Velika Britanija sa 98 kilograma. U Francuskoj, prosjek je 43.
“Uspjeh čudesnog izuma plastike u 20. stoljeću stvorio je također poplavu plastičnog otpada na svjetskom nivou, svugdje gdje pogledamo”, piše Margaret Spring, predsjednica Odbora stručnjaka koji su pisali izvještaj naručen od američkog Kongresa, prenijela je Hina, pozivajući se na AFP.
Ona je problem nazvala “ekološkom i socijalnom krizom”.
Recikliranje ne prati proizvodnju
Najmanje 8,8 miliona tona plastičnog otpada završi u okeanu svake godine u svijetu, što je oko jednog kamiona za smeće koji se istovari u more svake minute, pojašnjava izvještaj.
Sva plastika, uključujući i onu bačenu na tlo, ima potencijal da na kraju završi u okeanu, dodaje se.
Aktualnim ritmom, količina plastike bačena u ocean mogla bi dosteći 53 miliona tona godišnje od 2030. što je polovica ukupne težine ribe koja se godišnje ulovi u okeanu.
Proizvodnja plastike je eksplodirala od 80-tih godina prošlog stoljeća ali ne i reciklaža, naglašava se.
U izvještaju se preporučuje da se razvije nacionalna strategija u SAD-u do kraja 2022. godine i detaljizira više pravaca kojima bi se mogao napasti problem, naprimjer, postavljanje limita na proizvodnju plastike koja se ne reciklira ili razvoj zamjene plastici.
Radi se o najsveobuhvatnijem izvještaju o zagađenju plastikom koji je ikad objavljen, rekla je Judith Enk, predsjednica organizacije Beyond Plastics.
(Agencije)