U toku su aktivnosti vezane za izradu registra vakcinisanih osoba i drugih važnih podataka vezanih za pandemiju u Hercegovačko-neretvanskom kantonu (HNK), što je temelj za buduće izdavanje QR koda iz kojeg je vidljivo je li neko vakcinisan, prebolio ili testiran, saopćili su u srijedu iz kantonalne vlade nakon sastanka Kriznog štaba Ministarstva zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK-a.
Na sastanku se razgovaralo o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji ukantonu gdje je predstavljeo izvještaj Zavoda za javno zdravstvo u kojem stoji da je incidenca, odnosno broj oboljelih na 100.000 stanovnika, od 29. novembra do 5. decembra bila 204,39.
Navedeno je kako su u utorak, 7. decembra, u tri bolnice HNK-a bila hospitalizirana 93 bolesnika od čega je 13 u respiracijskim centrima. Pojašnjeno je i kako je 14 bolesnika vakcinisano barem jednom dozom, što znači da je trenutno u bolnicama 87 posto nevakcinisanih osoba oboljelih od koronavirusne infekcije.
Također, prema prikupljenim podacima, s dvije doze vakcinisano je 38.331 građana, što je 18,3 posto stanovništva, dok je trećom dozom vakcinisana je 971 osoba.
Istaknuto je kako nema tačnih podataka o vakcinisanima izvan FBiH na osnovu čega je pretpostavljeno da je ukupan broj vakinisanih veći, odnosno da iznosi oko 25 posto.
Članovi Štaba naglasili su kako su osigurane potrebne količine vakcina, a kako s ciljem uspješnije imunizacije domovi zdravlja organiziraju akcije tzv. otvorenih vrata. Štab je još jednom uputio poziv građanima da se vakcinišu kako bi zaštitili sebe i druge.
Također, građani su pozvani da, prihvaćajući ozbiljnost epidemiološke situacije, poštuju propisane epidemiološke mjere poput nošenja zaštitnih maski u zatvorenom prostoru i održavanja minimalne distance od 2 metra.
Na sastanku je rečeno kako je tokom prošle godine u SKB-u Mostar 2.077 osoba bilo hospitalizirano, dok je u ovoj tekućoj godini do sada hospitaliziran 1.931 pacijent s koronavirusnom infekcijom.
Dobna struktura hospitaliziranih izmijenjena je u odnosu na prošlu godinu kada su bolesnici uglavnom bile osobe starije životne dobi, dok su sada to bolesnici srednje životne dobi.
Izraženo je zadovoljstvo činjenicom kako je, zahvaljujući predanom radu medicinskog osoblja i savremenim metodama liječenja, smrtnost pacijenata u SKB-u Mostar najmanja u Bosni i Hercegovini.
Članovi Štaba još jedanput su istaknuli nemjerljivi doprinos zdravstvenih radnika u borbi s pandemijom ističući kako svaki građanin ličnim primjerom, vakcinisanjem i kroz poštivanje mjera, može utjecati na poboljšanje ukupnog epidemiološkog stanja, zaštititi sebe i svoje bližnje, te olakšati rad medicinskog osoblja.
(Fena)