Pod motom “Naša planeta, naše zdravlje“, Društvo Crvenog krsta/križa BiH (DCKBiH) obilježilo je danas Svjetski dan zdravlja. Ove godine globalna pažnja usmjerena je na hitne aktivnosti neophodne za očuvanje zdravlja ljudi i planete, te stvaranje društava usmjerenih na dobrobit.
Generalni sekretar Društva Crvenog krsta/križa BiH Rajko Lazić je na pres-konferenciji kazao da je ove godine globalna poruka „Naša planeta, naše zdravlje“, koja se fokusira na uticaj klimatskih promjena na zdravstvenu situaciju.
Po njegovim riječima, Društvo Crvenog krsta/križa BiH, kao dio Međunarodne federacije Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, svojim aktivnostima nastoji ostvariti strateške ciljeve iz Strategije 2020.-2030. koja je usvojena.
– Jedan od ciljeva su i klimatske promjene, odnosno adekvatni odgovori na promjene klime – naveo je Lazić.
Kaže da u duhu toga, Društvo Crvenog krsta/križa BiH radi i na realizaciji projekta “Zdravlje u kriznim situacijama“, putem kojeg su obučili 30-tak nacionalnih trenera prve pomoći, 20 trenera za oblast zdravstva u kriznim situacijama.
Naredne sedmice organizirat će edukaciju za psihosocijalnu podršku i brigu o mentalnom zdravlju u kriznim situacijama.
Dodao je da ove aktivnosti doprinose jačanju njihovih kapaciteta kako bi mogli pravoremeno odgovoriti na zdravstvene izazove kao posljedice klimatskih promjena i prirodnih katastrofa.
Također, u posljednjih par mjeseci njihovi volonteri u više od 40 lokalnih zajednica provode radionice u oblasti zdravlja u kriznim situacijama pa su tako širom BiH organizovane edukativne radionice.
Lazić je istaknuo da je ove godine globalno akcenat na “Naša planeta, naše zdravlje“.
– Elementi od kojih zavisi zdravlje – voda, vazduh, hrana, koliko budu zdravi, toliko ćemo imati i refleksiju na zdravlje stanovištva. Mi kroz našu organizaciju pokušavamo da utičemo i na pojedince i na zajednicu, da štitimo životnu sredinu, vodu, zemljište i na taj način doprinijeti jačanju zdravlja stanovništva – naveo je Lazić.
Koordinator za zdravstvo Crvenog križa Federacije BiH Jasmin Nikšić je kazao da na Svjetski dan zdravlja, ali i svaki drugi dan pokušavaju da razvijaju programe zdravlja u našoj državi.
– U 2022. nastavit ćemo obraćati pažnju na klimatske promjene kako bismo lokalne zajednice učinili što otpornijim na posljedice s kojima se mogu suočiti. Za ljeto je planirano organiziranje veće obuke za katastrofe, gdje ćemo osposobiti dodatne kadrove, koji će biti spremni pružiti adekvatnu podršku u slučaju katastrofa kako u BiH tako i u okruženju – istaknuo je Nikšić.
Inače, cijeli Međunarodni Pokret Crvenog krsta/križa i Crvenog polumjeseca usmjerio se na smanjenje posljedica od klimatskih promjena, kao i zaštitu zdravlja u kriznim situacijama.
Društvo Crvenog krsta/križa BiH i u budućnosti će se nastaviti fokusirati na unapređenje i zaštitu zdravlja pojedinca i lokalnih zajednica, prevenciji zaraze, kao i smanjenju zdravstvenih posljedica izazvanih kriznim situacijama – poručili su iz ovog društva.
(FENA)