Nasadi drveća s raznolikim vrstama rastu bolje od monokultura

Nasadi drveća za proizvodnju drveta koji sadrže najmanje dvije različite vrste drveća rastu bolje od onih sa samo jednom vrstom. Nalazi ukazuju da povećanje raznolikosti vrsta u područjima pošumljavanja može povećati količinu proizvedenog drveta i uskladištenog ugljika.

“Šumari često preferiraju monokulturne nasade zbog nižih troškova sadnje i upravljanja. Pokazujući značajne prednosti nasada s više vrsta u širokom rasponu uslova, naša studija [pomaže] identificirati strategije sadnje koje optimiziraju prednosti šumskih nasada”, kaže Shaopeng Wang sa Peking University u Pekingu.

Wang i njegove kolege su analizirali podatke o rastu stabala iz 273 prethodne studije koje su obuhvatile ukupno 243 vrste korištene u 255 plantaža širom svijeta. Istraživački tim je uporedio rast stabala između monokulturnih plantaža i plantaža sa više vrsta drveća, koja su uzgajana u istim regijama, u isto vrijeme i s istom gustinom sadnje.

Njihovo istraživanje je otkrilo da su stabla uzgojena uz barem jednu drugu vrstu bila 5.4 posto viša, 6.8 posto šira i da su imala oko 25 posto više nadzemne mase u poređenju sa stablima koja su uzgojena na monokulturnim parcelama.

Dalje, analiza ovog tima otkrila je da su vrste imale više koristi kada su uzgajane uz stabla koja su imala listove suprotnog oblika – bilo da je lišće širokog oblika ili igličasto. Također su otkrili da je listopadnim stablima, kojima lišće opada u jesen, koristilo to što su rasli pored zimzelenih stabala koja zadržavaju lišće tokom cijele godine, i obrnuto.

“Naši rezultati su pokazali da razlike u obliku i životnom vijeku listova podupiru više [uzajamnu korist] na parcelama sa miješanim vrstama drveća”, kaže Wang. Tim sugerira da je to vjerovatno zato što stabla mogu lakše pristupiti resursima kada imaju različite potrebe u odnosu na susjedna stabala.

Istraživači su također ispitali da li se rast stabala poboljšao na plantažama sa stablima koja imaju različite strategije uzimanja azota, te su otkrili da to nije poboljšalo rast stabala.

Rezultati studije sugeriraju da bi uzgoj miješanih vrsta drveća s različitim svojstvima listova mogao omogućiti efikasniju proizvodnju drveta sa pošumljenog zemljišta ili efikasnije skladištenje ugljika. Ova strategija također može smanjiti uticaje drvnih nasada na biološku raznolikost.

“Šume autohtonih vrsta drveća će uvijek biti bolja zaštita za bioraznolikost te pružati ekološke koristi za ljude u poređenju s bilo kojom vrstom nasada drveća, ali plantaže sa većom raznolikosti potencijalno bi mogle biti isplativije za postizanje ovih važnih prednosti”, kaže Jessica Gurevitch University of Arizona.

Izvor: NewScientist
Prevod: AbrašMEDIA